Niedawne ulewne burze doprowadziły w Polsce, jak i w Częstochowie, do niebezpiecznych sytuacji. Na terenie miasta można było zobaczyć wręcz płynącą ulicami wodę. Według prognoz czekają nas kolejne deszczowe dni. Jak obecnie wygląda stan częstochowskich wód?

Podczas ulewnych burz stan rzek i stawów może się podnosić. O sytuacji zbiorników wodnych w Częstochowie i regionie mówi Michał Dróżdż z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego:

Pomimo burz i opadów deszczu to stany wód w Częstochowie, w szczególności rzeki Warty, Stradomki, są w strefie wód niskich. Na dzień dzisiejszy zagrożeń typu powodzie czy podtopienia nie ma.

Stan rzek i zbiorników wodnych to jednak nie wszystko. Mieszkańców Częstochowy niepokoi stan kanalizacji deszczowej. Przy zbyt dużej ilości opadów zdarzają się sytuacje, że studzienki wybijają. O ich stanie mówi Paweł Gruszczyński, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego:

Występujące w ostatnim okresie nawałnice i napływ wód opadowych w krótkim czasie do kanalizacji sanitarnej może w rzeczywistości stanowić problem dla systemu. Wodociągi Częstochowskie nie stwierdziły w ostatnim czasie żadnego przypadku wybicia włazu kanalizacji sanitarnej, których mamy ok. 60 tys. sztuk na odcinku 1300 km. W przypadku sieci wodociągowej ok. 2500 km, co stanowi drugą sieć w kraju pod względem wielkości. Podkreślam jednak, że odnoszę się do włazów będących w administrowaniu spółki. Mogą być one w eksploatacji osób prywatnych lub innych firm.

Dlaczego studzienki mogą wybijać? – przyczyn może być kilka – dodaje Paweł Gruszczyński:

Spotykamy się częściej z ewentualnymi przypadkami uszkodzenia mechanicznego przez strony trzecie, lub próbami kradzieży włazu w celu pozyskania złomu. Zapewniam jednak, że stan sieci i włazów podlega stałej ocenie i monitoringowi. W przypadku ewentualnych uwag lub spostrzeżeń prosimy mieszkańców i słuchaczy radia do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta. W sytuacjach awaryjnych kontakt pod numerem 994. W tym przypadku jesteśmy do dyspozycji 24 godziny na dobę i zawsze służymy pomocą.

W najbliższym okresie czekają nas kolejne deszczowe dni. Według podanych informacji, na dzień dzisiejszy Częstochowa nie jest zagrożona powodzią czy lokalnymi podtopieniami.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content