Strażacy walczą z pandemią

Państwowa Straż Pożarna/fot. Radio Fiat

Ratowanie ludzkiego życia to misja ich zawodu. Pomagają tam, gdzie człowiek traci już nadzieję. Głównie znani są z gaszenia pożarów, interwencji podczas wypadków czy zniszczeń spowodowanych siłami natury. To stanowi jedynie część z podejmowanych przez nich działań. W czasie pandemii wielu druhów angażuje się również w akcje zwalczające Covid-19.

Szczegóły podejmowanych inicjatyw przybliża mł. brygadier Kamil Dzwonnik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

– W związku z zagrożeniem epidemicznym świat funkcjonuje w trudnych warunkach już od ponad roku. Pomimo epidemii udało się zapewnić pełną gotowość do działań ochrony przeciwpożarowej. Oczywiście wymagało to podjęcia szeregu różnych czynności, aby zapewnić jak najwyższe standardy działań w reżimie sanitarnym. W walkę z pandemią strażacy włączyli się od samego początku. Obecnie realizowane to m.in. propagowanie wiedzy na temat profilaktyki oraz szczepień przeciwko Covid-19, aby móc trafić do mieszkańców, którzy nie korzystają z internetu, często są samotni lub nie radzą sobie z informacją z innych źródeł. Druhny i druhowie ochotniczych straży pożarnych z powiatu częstochowskiego rozdali ulotki na temat profilaktyki, o tym jak zapisać się na szczepienie.

W ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mają możliwości dotarcia do nich we własnym zakresie.

– Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Obecnie ilość osób przewiezionych na szczepienie przez jednostki ochrony przeciwpożarowej z obszaru chronionego częstochowskiej komendy przekroczyła 160 osób. Ratownicy medyczni zatrudnieni w jednostkach Państwowej Straży Pożarnych województwa śląskiego pełnią służbę w tymczasowym szpitalu MSWiA w obiekcie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Częstochowscy strażacy włączają się również w akcję oddawania osocza – składnika krwi, który skutecznie wspomaga leczenie Covid-19.

ABK