Około 200 zawodników rywalizowało w czterech konkurencjach sportowych podczas 36. Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym. Zawody rozegrano 13 i 14 czerwca w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Uczestniczyli w nich reprezentanci szesnastu komend wojewódzkich i czterech szkół pożarniczych Państwowej Straży Pożarnej, którzy brali udział zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i grupowych.

– Konkurencje zaplanowane na czwartek to pożarniczy tor przeszkód na 100 m oraz wspinanie przy użyciu drabiny hakowej. W piątek – sztafeta pożarnicza 4 × 100 m oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe. Po tych zawodach poznamy najlepszego strażaka w sportach pożarniczych w Polsce oraz najlepszą drużynę. Rywalizacja tych strażaków to pokaz najlepszych z najlepszych w kraju. Ci strażacy rywalizują z najlepszymi zawodnikami na świecie ze ściany wschodniej. Mówię tu o zawodnikach z Białorusi, Ukrainy i z Rosji. Nasi zawodnicy nigdy nie stoją na straconej pozycji – informuje nas brygadier Dariusz Andryszkiewicz.

Tegoroczne zawody były także okazją do poznania częstochowskiej placówki nieco bliżej. Na co dzień obiekt ten jest niedostępny dla postronnych osób.

– Te dwa dni to szczególny czas, bo są to dni otwarte naszej szkoły pożarniczej. Takich dni w skali roku jest tylko kilka. Dzięki temu możemy przyjść i pooglądać rywalizację strażaków, ale też zapoznać się z infrastrukturą szkoły. Ta naprawdę imponuje, bo jest to jedna z największych szkół pożarniczych w Europie, posiadająca największy poligon pożarniczy w Polsce – dodaje rzecznik.

Wrażeniami po zawodach podzielił się zdobywca drugiego miejsca w biegu na 100 m z przeszkodami, mł. kpt. Mateusz Brzoza z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Strzelce Opolskie.

– Jestem zadowolony, ale z drugiej strony czuję niedosyt. Mam nadzieję, że w następnych zawodach polepszę ten czas. Trenuję już 8 lat i co sezon staram się pobijać własne rekordy na indywidualnych konkurencjach. Uważam, że jest progres. Mój rekord życiowy na 100 m to 15,82 s, a rekord Polski to 15,80 s., także byłem blisko i chciałbym to jeszcze poprawić.

Na obiektach sportowych Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie od 1996 roku corocznie rozgrywane są Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym, Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek OSP oraz eliminacje krajowe drużyn młodzieżowych przed Międzynarodowymi Zawodami Pożarniczymi.

BNO

Skip to content