Studenci UJD zachęcają do rejestracji w bazie DKMS

Na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie trwa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, prowadzona przez fundację DKMS. Do wzięcia udziału w rejestracji zachęcają studenci UJD.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku ma na celu stworzenie bazy danych osób, które mogą przekazać swój szpik kostny do przeszczepu dla tzw. „bliźniaków genetycznych”, którzy zachorowali na chorobę nowotworową krwi. O szczegółach akcji w UJD mówi jej koordynatorka, Sylwia Kaczmarzyk:

Na Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie przeprowadzamy akcję DKMS-u. Jest to rejestracja potencjalnych dawców szpiku, w której mogą wziąć udział osoby w między 18 a 55 rokiem życia. Do tej pory zarejestrowali się u nas wykładowcy, osoby z zewnątrz, a także studenci UJD i innych częstochowskich uczelni.

Wolontariusze DKMS w UJD | Fot. Radio Fiat

Jak wygląda procedura uzyskania wymazu z jamy ustnej i rejestracji w bazie potencjalnych dawców wyjaśnia wolontariuszka akcji, Dominika Jelonek:

Zarejestrować może się każdy. Sama rejestracja wygląda tak, że potencjalny dawca szpiku wypełnia formularz umowy oraz pobieramy od niego wymazy trzema pałeczkami. I tak naprawdę na tym procedura się kończy. Następnie pakujemy pałeczki razem z umowami do specjalnych kopert, które wysyłane są do siedziby DKMS-u i tam podlegają one badaniom.

Każdy kto się zarejestrował, otrzymuje następnie pismo z centrali DKMS potwierdzające rejestrację. Następnie możemy otrzymać pismo od fundacji z informacją, że nasz szpik kostny może komuś uratować życie, choć nie wiadomo kiedy się to wydarzy i czy w ogóle będzie taka potrzeba. Są osoby, które zarejestrowały się kilka lat temu i takiego pisma do tej pory nie otrzymały, jednak wciąż figurują w bazie, będąc w gotowości do udzielenia pomocy w razie takiej potrzeby.

Akcja rejestracyjna potrwa do niedzieli 12 grudnia. Zainteresowani będą mogli zarejestrować się w głównym holu Wydziału Nauk Społecznych UJD, mieszczącym się przy ul. Waszyngtona 4/8. Studenci będą tam dyżurować przez cały weekend, w godzinach 9:00-15:00.

Wolontariusze DKMS w UJD | Fot. Radio Fiat
Skip to content