„Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki” – wernisaż wystawy

W sobotę, 13 marca w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica miał miejsce wernisaż prac VIII Konkursu Sztuki Ludowej „Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki” – wraz z ogłoszeniem wyników.

Katarzyna Ozimek, dyrektor Muzeum Częstochowskiego wyjaśniła, co wyróżnia tegoroczną formę prac konkursowych od lat poprzednich:

– To był dla nas nowy temat, ponieważ konkurs Sztuki Ludowej organizujemy w tej formule od 2000 roku. W ostatnich latach były one poświęcone głównie wycinankom, ale była również edycja, która zestawiała wycinankę z koronką. To był bardzo wdzięczny temat i mamy ogromną bazę twórców, z którymi współpracowaliśmy. W kontekście przygotowywania tych działań były, też konkursy, międzynarodowe. Docieraliśmy przez różne instytucje promujące kulturę, również kulturę ludową w kraju do osób z różnych jego zakątków, którzy wciąż tworzą rzeźby czy zabawki. Chcieliśmy sprawdzić na ile jest to temat ważny i gorący w środowisku. Na ile czerpie ze współczesności, a na ile są w nim widoczne różne transformacje.

Ewelina Mędrala-Młyńska, kierownik projektu mówiła o procesie finalizacji inicjatywy, jakim był konkurs rzeźby i zabawki:

– Sfinalizowaliśmy dwuletni projekt VIII konkursu sztuki ludowej. Jest to kontynuacją działań podejmowanych w Muzeum Częstochowskim od roku 2000. Do tej pory w Formule Triennale organizowaliśmy konkursy sztuki ludowej, które były poświęcone różnym dziedzinom sztuki. Między ostatnią edycją, a tą obecną minęło 6 lat, na co m.in. miała wpływ pandemia. Jeszcze nigdy zabawka i rzeźba nie były pracami zestawianymi razem podczas jednego konkursu.

W ramach wydarzenia prowadzone są warsztaty zabawkarskie oraz występy teatru Mała Mi.

EG
Galeria: Radio Fiat

„Stworzone, by cieszyć. Rzeźby i zabawki” – wernisaż wystawy

Skip to content