Susza – w jakim stopniu nas dotyka?

Fot. Radio Fiat

Susza w najbliższym czasie nie ustąpi – tak wynika z prognoz przedstawionych przez główny Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od początku wiosny Polska boryka się z problemem niedoboru opadów oraz coraz bardziej obniżającego się stanu wód w rzekach.

Pod względem hydrologicznym sytuacja w Częstochowie i regionie wygląda bardzo podobnie do sytuacji w pozostałej części kraju. Stan wód w rzekach znajduje się na poziomie wód niskich oraz głębinowych.

– Mamy bardzo mało wody w rzekach, a stany wody i przepływy są niższe, niż normalnie. Na dziewięciu stacjach wodowskazowych przepływ określany jest jako niżówkowy. Oznacza to, że mamy do czynienia z suszą hydrologiczną. Jest to najwyższy wskaźnik, jeśli chodzi o województwa w kraju. Gorzej jest jeszcze w województwie łódzkim i dolnośląskim – przybliżył Grzegorz Walijewski, kierownik biura prasowego IMGW w Warszawie.

Niekorzystnie przedstawia się kwestia wilgotności gleby. To zła wiadomość m.in. dla rolników z naszego regionu.

– W północnej części województwa wilgotność spadła poniżej poziomu 20%. Południowa wypada trochę lepiej – 55-60%. Jeśli chodzi o głębszą warstwę, jej wilgotność także spadła. Jest ona o tyle ważna, że stanowi strefę korzeniową i jeśli jej wilgotność spada poniżej 30% (tak, jak ma to miejsce w północnej części województwa), wówczas rośliny nie mogą pobrać wody, aby prawidłowo się rozwijać – dodał rzecznik IMGW.

Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Częstochowy nie prowadzi obecnie w zakresie susz żadnych działań związanych z ograniczeniem mieszkańcom dostępu do wody. Nie wprowadzono także zakazu korzystania z niej w celach innych, niż pitne i sanitarne.

– Na terenie miasta mamy ujęcia głębinowe, w związku z tym wody u nas nie brakuje. Rok temu maj był bardzo deszczowym miesiącem, w związku z tym ciężko teraz stwierdzić, jak sytuacja będzie się rozwijać. Zapewniam jednak, że obecnie nie ma tragedii na terenie miasta, ani żadnych sytuacji kryzysowych w związku z tym – mówił Rafał Kusal, naczelnik wydziału, w Częstochowie.

Zapytaliśmy także mieszkańców Częstochowy, czy obecnie panująca sytuacja pogodowa związana z suszą ma wpływ na ich codzienne życie.

– Mieszkając w bloku, osobiście nie odczułam skutków suszy, ale zdaję sobie sprawę z istnienia problemu – mówiła częstochowianka. – Mam ogródek obok domu, ostatnio popadało, więc jest trochę lepiej, niż wcześniej – spostrzegł mieszkaniec. – Chwilowo tego nie odczuwam, ale na pewno za jakiś czas odczujemy to przy cenach warzyw i owoców. Miejmy nadzieję, że przyroda będzie dla nas trochę bardziej łaskawa – podsumowała z obawą klientka jednego ze sklepów.

W tym tygodniu w województwie śląskim prognozowane są burze oraz opady deszczu (szczególnie w zachodniej części). W południowej części województwa niewykluczone są także opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Warto dodać, że aby zniwelować problem suszy, potrzebne są długotrwałe opady. Te jednak nie są w najbliższym czasie przewidywane.

BNO