Świadomość może uratować życie

O tym jak wygląda praca służb zajmujących się skutkami wypadków drogowych, mogli przekonać się kierowcy łamiący przepisy na Drodze Krajowej 91 przy ul. Drogowców w Częstochowie. We wtorek 21 września funkcjonariusze drogówki z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wspólnie z pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną oraz… zakładem pogrzebowym zorganizowali kolejną edycję akcji „Na ratunek życiu”.

Wszystko po to, by uzmysłowić kierowcom, jakie skutki może nieść za sobą brawura i nadmierna prędkość, będące często bezpośrednimi przyczynami wypadków, również tych śmiertelnych.

– Tak naprawdę wypadek śmiertelny to nie tylko ogromna tragedia dla bliskich, czy rodzin ofiary, ale też traumatyczne przeżycie i konsekwencje dla jego sprawcy. Każdy, kto dziś na tym odcinku drogi przekroczy dozwoloną prędkość, będzie mieć wybór: przyjąć mandat karny, albo wykonać zadanie. Będzie ono polegało na wcieleniu się w role pracowników służb, którzy na co dzień likwidują skutki zdarzeń drogowych. Tak naprawdę każdy, kto podejmie to wyzwanie, będzie mieć okazję na własnej skórze przekonać się, do czego może prowadzić brawura na drodze – tłumaczył oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji, podkom. Sabina Chyra-Giereś.

O tym, że ciągłe uświadamianie uczestników ruchu drogowego na temat skutków wypadków jest konieczne, mówi liczba zdarzeń. Tylko w bieżącym roku na drogach Częstochowy i powiatu policja odnotowała 230 wypadków, w których rannych zostało ok. 300 osób.

– Odnotowaliśmy również 17 wypadków śmiertelnych. Wszystkie tego typu działania są podejmowane po to, aby zminimalizować liczbę wypadków i ofiar biorących w nich udział. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie ujawnili w tym roku łącznie ponad 25 tys. wykroczeń, z czego ponad połowa (15 tys.) to przekroczenie prędkości. To właśnie prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków z najtragiczniejszymi konsekwencjami, podobnie jak nieustąpienie pierwszeństwa – mówił asp. szt. Grzegorz Wilczyński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Niezależnie od przekroczonej prędkości, znaczna większość zatrzymanych kierowców decydowała się na wykonanie zadania zamiast przyjęcia mandatu.

Akcja prowadzona przez częstochowską policję była zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, trwającego w od 16 do 22 września, a także Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, który w tym roku przypada 21 września.

BNO

 

Skip to content