Światowy Dzień Kota w Polsce obchodzony jest od 2005 roku. W Polsce koty żyją w około 30% gospodarstw domowych, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu pod względem liczby kotów w domach, zaraz po Australii i Stanach Zjednoczonych. Koty zostały udomowione około 10 tysięcy lat temu i są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Gatunek ten prawdopodobnie pochodzi od kota nubijskiego, przy czym w Europie krzyżował się ze żbikiem.

Wyhodowano wiele ras kotów domowych, różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów; współczesne wzorce niektórych starszych ras znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech.
Niestety wiele kotów nie ma swoich domów, dużo z nich zostaje wyłapanych przez schroniska. Zapytaliśmy, jak sytuacja wygląda w Częstochowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. O kotach ze schroniska mówi Urszula Waliga:

Obecnie mamy prawie 80 kotów, w tym 50 czeka na nowy dom. Do naszego schroniska trafiają bardzo różne koty, w większości w skali roku , są to koty młode i bardzo młode, jednakże znaczną część też stanowią koty dorosłe, które prawdopodobnie zostały wyrzucone, porzucone, stały się bezdomne.

Młode koty ze schroniska są częściej adoptowane przez mieszkańców Częstochowy. Dlatego wśród pensjonariuszy pozostawionych w schronisku mimo wszystko jest więcej dorosłych kotów, które czekają po kilka, czasem nawet do kilkunastu miesięcy na nowy dom. W jaki sposób można zapobiegać większej ilości bezdomnych kotów na ulicach mówi Urszula Waliga:

Zachęcamy z całego serca do sterylizacji zwierząt, szczególnie kotów. W naszym mieście za chwilkę ruszy program darmowej sterylizacji, a więc praktycznie każdy mieszkaniec może skorzystać z tego zabiegu. A to jest bardzo ważne aby ograniczać bezdomność poprzez sterylizację. Dlatego serdecznie zachęcam do sterylizacji. Pomyślmy, bądźmy odpowiedzialni. Sterylizujmy.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany adopcją kota, zapraszamy na stronę schroniska, gdzie można zobaczyć profile podopiecznych i wybrać zwierzaka do adopcji.

Koty żyjące dziko dożywają średnio do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają wiek do 20 lat. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak płeć, styl życia czy zwyczaje. Oczywiście ważna również jest kwestia sterylizacji czy kastracji. Najdłużej żyjącym kotem według Księgi rekordów Guinnessa była kotka imieniem Creme Puff (1967-2005), która przeżyła 38 lat i 3 dni.

Z okazji Światowego Dnia Kota, zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy czy są miłośnikami właśnie tych zwierząt, czy może psów. Większość wybierała psy, ale znalazły się osoby, które wolały obydwa czworonogi.

Koty należą do bardzo inteligentnych zwierząt, które jednak wciąż nie czują się do końca udomowione przez ludzi. Często to właściciele czują się zniewoleni przez koty, które potrafią zmiękczyć nie jedno serce.

KKO

Skip to content