Światowy Dzień Transplantacji

Pierwsze obchody Światowego Dnia Transplantacji odbyły się 26 października 2005 roku w Genewie. Święto to ma na celu promocję transplantacji oraz szerzenie wiedzy na temat dawstwa narządów.
Transplantologia na tle innych dziedzin medycyny prezentuje się niezwykle imponująco. Miano do pierwszego przeszczepionego organu rości sobie nerka. Zabieg ten miał miejsce 67 lat temu, na terenie Stanów Zjednoczonych. Z kolei pierwszy udany przeszczep serca odbył się w roku 1967 w Kapsztadzie. W tym samym roku, również w RPA, pierwszy raz przeszczepiono wątrobę. O kulisach lokalnej transplantologii opowiada Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach:
– Przeszczep to metoda ratowania życia chorego. Możemy przeszczepiać komórki, tkanki, a nawet całe narządy – wątrobę czy serce. Jeśli komórki lub tkanki pochodzą od pacjenta, mamy wówczas do czynienia z tzw. autoprzeszczepem, gdy natomiast ich właścicielem jest osoba trzecia, przeszczep nazywamy allogenicznym. Wszystkie osiągnięcia polskiej transplantologii nie byłyby możliwe bez zaangażowania i wysokich kompetencji naszych medyków.
Każdy przeszczep daje niepowtarzalną szansę na przedłużenie życia. Hasło „nie zabieraj narządów do nieba” powinno na dobre zakorzenić się w zbiorowej świadomości.

OO

Skip to content