Święto Chrztu Polski/fot. gov.pl

Prawdopodobnie bez niego Polski by nie było – tak sprawę przyjęcia chrztu przez Mieszka I komentują historycy. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego umocniło model organizacji państwa, zapewniło niezbędne sojusze oraz znaczący rozwój kultury. O szczególnym wydarzeniu w dziejach naszej historii pamiętamy przede wszystkim 14 kwietnia, kiedy obchodzone jest Święto Chrztu Polski.

Chrystianizacja ziem polskich prawdopodobnie rozpoczęła się 14 kwietnia 966 roku, w Wielką Sobotę. Przyjęcie chrztu zostało poprzedzone małżeństwem Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą w 965 roku. – Znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa dla kształtującej się Polski było bardzo istotne – mówi historyk Dorota Pytlik:

– Mieszko I zamierzał stworzyć państwo. Wiedział, że jego usankcjonowanie oraz akceptacja istnienia w Europie zależy od dwóch osób – papieża oraz cesarza. Dodatkowo na fakt przyjęcia chrztu miała wpłynąć również księżniczka Dobrawa. Mieszko I wiedział, że po chrzcie na ziemiach polskich pojawią się też osoby wykształcone i mądre.

Mieszko I włączając polskie ziemie do grona krajów chrześcijańskich, zdecydował się na stworzenie trwałej organizacji państwa, która scalać miała podbite wcześniej tereny. Przez chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się również z zachodnim kręgiem kultury europejskiej – mówi Mariusz Grzyb, historyk Muzeum Częstochowskiego:

– Jako doświadczony polityk Mieszko I widział w przyjęciu chrztu wiele plusów. Była to możliwość umocnienia państwa oraz wytrącenie zachodniemu sąsiadowi wygodnego pretekstu do ataku na państwo polskie.

Książę Polan podporządkował sobie inne plemiona zamieszkujące m.in. Kujawy, Pomorze Wschodnie i Mazowsze. Podczas swojego panowania, dzięki talentom wojskowym i politycznym, z powodzeniem toczył walki o Pomorze Zachodnie, Małopolskę i Śląsk. Przyjęciem chrześcijaństwa Mieszko I wzmocnił nie tylko strukturę organizacyjną kraju, ale przyczynił się również do nawrócenia wielu polskich serc, o czym mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Dane historyczne potwierdzają, że na zamku Mieszka I stanęła pierwsza świątynia. Władca sprowadził też do kraju pierwszych misjonarzy i rozpoczął dzieło ewangelizacji.

Święto Chrztu Polski Sejm RP ustanowił 22 lutego 2019 roku.

ABK

Skip to content