Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem

Ostatni weekend stycznia będzie obfitował w silny wiatr, mogący sięgać w porywach do 160 km/h – tak wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem i potencjalnym przerwami w dostawie prądu.

Według IMGW, w najbliższy weekend przez Polskę przejdzie front niżowy, któremu będą towarzyszyły silne podmuchy wiatru z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Możliwe będą oblodzenia, które znacząco utrudnią warunki na drodze.

W sobotę 29 stycznia Polska dostanie się pod wpływ głębokiego niżu z ośrodkami nad Skandynawią, a z zachodu na wschód kraju przemieści się strefa frontu ciepłego. Będziemy w chłodnym powietrzu polarnym, a za frontem napłynie ciepła masa powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie będzie gwałtownie spadać.

Zachmurzenie duże. Opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Początkowo, lokalnie możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 1°C. Wiatr południowo-zachodni, dość silny. Po południu w porywach do 55 km/h.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych 2° i 3° na sobotę 29.01.2022 | Źródło IMGW

W niedzielę 30 stycznia Polska będzie pod wpływem niżu przemieszczającego się znad Łotwy nad Rosję. Z północnego zachodu, za frontem chłodnym, napłynie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie szybko rosło.

Zachmurzenie duże i całkowite. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, w rejonach podgórskich przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr zachodni i północno-zachodni, dość silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, w Sudetach w porywach do 140 km/h i okresami do 160 km/h.

Kierunek i porywy wiatru w niedzielę 30.01.2022 w godzinach porannych | Źródło IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w sobotnie popołudnie sms-y, ostrzegające przed niebezpieczną pogodą. Zaleca się zabezpieczyć wolno stojące rzeczy, takie jak doniczki czy krzesełka oraz przygotować się na ewentualne przerwy w dostawach prądu, spowodowane zniszczeniem trakcji elektrycznych. Szczególnie w nocy i nad ranem możliwe jest wystąpienie zamieci i burz śnieżnych.

Skip to content