Na częstochowskich przystankach wprowadzany jest nowy system tablic informacyjnych, znany jako System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

W ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne finalizuje montaż 50 cyfrowych tablic, które będą na bieżąco informowały pasażerów o czasie przyjazdu poszczególnych autobusów.

– W fazie testowej tablice wyświetlają informacje na temat autobusów i tramwajów przy najważniejszych przystankach na terenie miasta – mówi Maciej Hasik, rzecznik MPK w Częstochowie. – Docelowo po właściwym uruchomieniu systemu, oprócz planowanego czasu przyjazdu danego pojazdu komunikacji miejskiej, wyświetlany będzie także rzeczywisty czas jego dotarcia na miejsce oraz informacje o utrudnieniach i zagrożeniach, na temat których informacja powinna szybko dotrzeć do mieszkańców.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej zdążył się już spotkać z odzewem mieszkańców. Zapytaliśmy kilku z nich, czy ich zdaniem system spełnia swoją funkcję.

– To wspaniałe udogodnienie, ponieważ nie trzeba szukać swojego autobusu na rozkładach, tylko od razu, nawet z daleka, widać, za ile on przyjedzie – mówi jedna z Częstochowianek. – Uważam, że nie spełniają swojej funkcji, gdyż raz miałam sytuację, gdzie myślałam, że mój autobus już odjechał i poszłam na zakupy. Później okazało się, że był jedynie spóźniony i kiedy wychodziłam ze sklepu, odjechał mi sprzed nosa. Tablice takich opóźnień nie pokazują, dlatego nie jestem z nich zadowolona – dodaje inna. – System działa bardzo sprawnie, tylko brakuje mi jednej rzeczy, a mianowicie informacji na temat tego, o ile dany autobus się spóźni, jeśli dochodzi do opóźnienia – komentuje mieszkaniec.

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Częstochowie będzie dostosowany także do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych. Tej grupie pasażerów dedykowane są przyciski przy każdym ze słupków, na którym zamontowano tablice. Dla częstochowian z największym stopniem niepełnosprawności narządu wzroku będą bezpłatnie wydawane bezprzewodowe piloty do wywoływania komunikatów głosowych. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 3,6 mln zł.

MSI

Fot.: MPK w Częstochowie