Miejskie Igrzyska Dzieci oraz Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej to dwa szachowe wydarzenia, które 20 października odbyły się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza. W rozgrywkach wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z częstochowskich szkół.

Wśród zawodników nie zabrakło też przedstawicieli Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hetman”, którego założycielka – Elżbieta Pyrkosz – odpowiadała za organizację wydarzenia:

– W igrzyskach młodzieży szkolnej biorą udział tylko 2 roczniki – 2007 i 2008. W igrzyskach dzieci grają natomiast roczniki 2010 oraz młodsze. Igrzyska młodzieży szkolnej to są jakby miejskie igrzyska szkół i jednocześnie eliminacje do rozgrywek rejonowych. Najlepsza drużyna z każdego pionu awansuje później do rozgrywek wojewódzkich. W finale wojewódzkim bierze udział 16 najlepszych drużyn z całego Śląska. Co roku nasze drużyny zajmują w finale naprawdę wysokie miejsca.

Z powodu sytuacji epidemicznej w kraju, przez 2 lata Drużynowe Mistrzostwa Szkół nie były organizowane. 20 października bieżącego roku w igrzyskach uczestniczyła młodzież z 3 częstochowskich placówek, natomiast do szachowej rywalizacji wśród dzieci chętni do udziału zgłoszeni byli z 7 szkół:

– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wrócić do rozgrywek. Niestety frekwencja jest stosunkowo mała. Kiedyś w rozgrywkach udział brało 15, 16 szkół. Teraz jest ich o wiele mniej. Przynajmniej połowa zawodników to są dzieci z naszego klubu „Hetman”.

Klub „Hetman” powstał przy Szkole Podstawowej nr 33 w Częstochowie. Po 1,5 roku działalności w formie kółka szachowego zapadła decyzja o utworzeniu jednego z pierwszych uczniowskich klubów szachowych w Polsce. Oprócz rozgrywek szachowych UKS „Hetman” organizuje też różne imprezy sportowe, skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

Zajęcia odbywają się w każdą środę od godz. 16.15 do 19.00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Sobieskiego 15.

ABK

Skip to content