Już w najbliższą niedzielę, 1 sierpnia, na terenie województwa śląskiego w wybranych dwunastu parafiach wierni przed lub po Mszy św. będą mogli zaszczepić się przeciwko Covid-19 w mobilnych punktach szczepień. Akcja powstała z inicjatywy wojewody śląskiego, a wspierają ją śląscy arcybiskupi oraz biskupi Kościoła katolickiego.

Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Wojewody Śląskiego, informuje, że w dwunastu parafiach na terenie całego Śląska, w tym aż pięciu w rejonie Częstochowy, zostaną przeprowadzone mobilne szczepienia. Dostępne szczepionki do jednodawnoy preparat firmy Johnson&Johnson oraz dwudawkowy firmy Pfizer – przy czym drugą dawną trzeba będzie przyjąć w innej placówce, ponieważ akcja ograniczać się będzie póki co tylko do jednego dnia.

Perspektywę Kościoła w tej inicjatywie przedstawia ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, mówiąc, że również na Kościele spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i życie Polaków, a wiele badań wskazuje na to, że osoby zaszczepione są albo całkowicie odporne, albo przechorowują koronawirusa znacznie łagodniej. Powszechne szczepienie, do którego zachęca Kościół, pomoże nie tylko złagodzić czwartą falę, ale przede wszystkim pozwoli świątyniom powrócić do normalnego funkcjonowania.

Rzecznik Kurii zastrzega jednak, że nie jest to kampania mająca na celu kogokolwiek przymusić do przyjęcia preparatu, a jedynie zwiększyć świadomość społeczną odnośnie szczepień. Kościół chce także swoim autorytetem uspokoić napięcia wokół kwestii szczepień, których eskalację mogliśmy obserwować w poniedziałek, 26 lipca, w Grodzisku Mazowieckim. Rzecznik Kurii przypomina, szczepienia nie są obowiązkowe, lecz nie należy potępiać tych, którzy na nie się zdecydowali.

Dodatkowo ks. Bakalarz podjął kwestię wątpliwie moralnego pochodzenia niektórych szczepionek, zapewniając, że grzech jaki popełniono podczas ich tworzenia w żadnym wypadku nie przechodzi na ludzi, którzy zdecydowali się zaszczepić tymi konkretnymi preparatami. Swoją opinię wystosowała także Stolica Apostolska, która

Dla regionu Częstochowy zostało wybranych aż pięć parafii, są to: Opatów, Dąbrowa Zielona, Wręczyca, Miedźno oraz Kłomnice. Więcej informacji odnośnie akcji na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Skip to content