Szczepienia warunkiem przyjęć do żłobka i przedszkola

Na ostatniej sesji (24 stycznia) Rada Miasta Częstochowy zdecydowała o zmianie kryteriów przyjęć do miejskich żłobków i przedszkoli. Na preferencyjnych warunkach przyjmowane do tych placówek będą dzieci, które są szczepione przeciwko chorobom zakaźnym zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Jak powiedział rzecznik magistratu Włodzimierz Tutaj, to kolejna próba wprowadzenia w życie tych przepisów:
– W 2015 roku podobnej treści uchwały były przyjęte. Wtedy ta jakby misja walki z lobby antyszczepionkowym zakończyła się o tyle niepowodzeniem, że te uchwały rzeczywiście w życie nie weszły. Zarówno ta dotycząca przedszkoli jak i żłobków. Wówczas organ nadzoru a później Wojewódzki Sąd Administracyjny znaleźli podstawy do tego, aby uchylić te uchwały. W tej chwili, w nieco zmienionej formie, te uchwały zostały ponownie zaproponowane.
Uchwały Rady Miasta nie mają jeszcze mocy prawnej. Wejdą w życie wtedy, kiedy organ nadzoru nie wniesie żadnych zastrzeżeń do ich zapisów prawnych i formalnych i zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym woj. śląskiego. Może to potrwać około miesiąca.

ZD