Jak co roku, częstochowskie licea i technika organizują dla ósmoklasistów dni otwarte, podczas których uczniowie szkół podstawowych będą mogli odwiedzić te placówki i poznać ich oferty edukacyjne. W piątek, 14. kwietnia w swoje progi zaprasza I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

Każda szkoła ponadpodstawowa jest wyjątkowa i niepowtarzalna w swoim klimacie. Podczas dni otwartych, wszystkie z placówek zasługują na uwagę ósmoklasistów – nigdy nie wiadomo, gdzie poczujemy się “jak w domu”. Charakterystykę szkoły przybliża mgr Małgorzata Kaim, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego:

Wyróżnia nas łączenie nowoczesności i tradycji. Kształcimy młodzież korzystając z innowacyjnych metod nauczania – przede wszystkim krytycznego myślenia i tutoringu, jednocześnie nie zapominając o naszych absolwentach i historii tego miejsca. Charakteryzuje nas specyficzna, niepowtarzalna atmosfera. Każda szkoła ponadpodstawowa przyciąga uczniów czymś innym. Cechuje nas również wysoki poziom matur oraz wiele możliwości dla olimpijczyków, których jest u nas dużo. Znajdzie u nas miejsce każdy, kto chce się rozwijać. Tak jak mówią uczniowie, Słowacki to nie szkoła – to styl życia.

Za organizację dnia otwartego, w głównej mierze odpowiada Samorząd Uczniowski. Zastępca przewodniczącej szkoły opowiedział, jak wygląda organizacja tegorocznego wydarzenia „zza kulis”:

– W tym roku szkolnym czeka nas wyjątkowo trudne zadanie – to pierwsze takie wydarzenie od czasów pandemii. W poprzednich latach, nasze dni otwarte cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tego roku staramy się zaangażować w wydarzenie całą społeczność Słowaka. Zaplanowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek, w których udział weźmie zarówno Samorząd Uczniowski, szkolni artyści, jak i oczywiście nasi uczniowie. Taki dzień wiąże się z wieloma przygotowaniami, ale zrobimy wszystko, aby pokazać liceum z autentycznej perspektywy. Nie będziemy pokazywać typowych lekcji, w końcu prawie wszędzie wyglądają one tak samo. Chcemy udowodnić, że nasi uczniowie mogą się rozwijać poprzez łączenie nauki i rozrywki.

Reprezentantka Samorządu Szkolnego zarysowała cele, które przyświecają realizacji kwietniowego wydarzenia:

Taka inicjatywa ma na celu ukazanie prawdziwej twarzy szkoły. Młodzież ma szansę zobaczyć, jak Słowacki wygląda oraz jaka atmosfera w nim panuje. Dzień otwarty ma potwierdzić wyjątkowość i otwartość naszej placówki.

Była przewodnicząca szkoły i obecna maturzystka, Maria Krzywańska podkreśla rolę, jaką podczas dnia otwartego pełnić będą profesorowie I LO:

Nauczyciele są zaangażowani w życie szkoły, tym bardziej w realizację dni otwartych. Każdy ósmoklasista będzie mógł poznać nasze grono pedagogiczne. Profesorowie zawsze służą pomocą i aktywnie czuwają nad przebiegiem tego wydarzenia.

Uczniowie klas ósmych, którzy 14. kwietnia odwiedzą Słowackiego, będą mogli liczyć na pomoc ze strony przewodników. Jak deklaruje szkolna pedagog Edyta Jankowska, żaden ze zwiedzających nie będzie pozostawiony samemu sobie:
Każda grupa, bez względu na to z ilu osób się składa, ma przydzielonego przewodnika. Jego zadaniem jest pokazanie budynku oraz zapoznanie z duchem Słowaka, jego atmosferą. Szkoła to jednak nie tylko nauka, to również rozwój. Ósmoklasiści odwiedzą miejsca, które im to zapewnią.

Wszystkich ósmoklasistów, na których czeka wybór szkoły ponadpodstawowej serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu I LO oraz pozostałych, częstochowskich placówek.

A.O

Skip to content