Tauron buduje nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych

Źródło fot: czestochowa.pl

W Częstochowie do końca czerwca 2021 r. ma powstać 30 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wszystko za sprawą ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Budową stacji ma zająć się Tauron Dystrybucja. Piotr Apollo, dyrektor Tauron Dystrybucja oddział Częstochowa, mówi o tym jak wygląda plan tego przedsięwzięcia:

Ustawa, która mówi o tym jak poszczególne miasta mają się zająć budową stacji ładowań samochodów elektrycznych nakładała obowiązek na samorządy, aby powstał program budowy tych stacji. W pewnym momencie Tauron Dystrybucja włączył się w ten plan i doszło do spotkania, na którym ustaliliśmy ilość tych stacji i rozmieszczenie na terenie Częstochowy.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych mają być rozmieszczone na terenie niemalże całej Częstochowy. Podczas wybierania lokalizacji stacji, były brane pod uwagę m.in. potrzeby transportowe, komunikacyjne, potrzeby kierujących czy parametry ekonomiczne:

Plan zakłada, że w Częstochowie ma pojawić się ok 100 punktów doładowania samochodów elektrycznych. Będą to punkty rozmieszczone w lokalizacjach ogólnodostępnych: przy centrach handlowych, przy parkingach tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Częstochowa, Będzin, Opole i Sosnowiec to miasta, które na naszym terenie liderują jeśli chodzi o stacje i są na liście priorytetowej w zakresie działania Tauron Dystrybucji – mówi Piotr Apollo

Zatankowanie samochodu benzyną czy gazem nie zajmuje dużo czasu. Pojawia się więc pytanie, ile czasu może zająć naładowanie samochodu elektrycznego? Piotr Apollo wyjaśnia:

Mamy podział tych stacji na stacje szybkie, gdzie do 30 minut będzie można załadować samochód i stacje wolne gdzie trwa to 2-3 godziny.

Do końca przyszłego roku w Częstochowie ma powstać ok 50 stacji ładowania (pierwsze 30 do końca czerwca), w których będzie łącznie ponad 100 punktów ładowania. Aktualnie na terenie Częstochowy znajduje się 18 takich stacji. Są one rozmieszczone przy wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej, na stacjach paliw Orlen przy ul. Warszawskiej i św. Barbary, przy hotelu Ibis, a także przy ul. Sosabowskiego i Bugajskiej.

Samochody napędzane energią elektryczną mogą okazać się przyszłością działu transportu. Już teraz na drogach można zobaczyć coraz więcej takich pojazdów. Być może kiedyś podróż takim środkiem transportu będzie dla nas normą.

WB