Wystawa Przemysłu i Rolnictwa, która odbyła się w Częstochowie w 1909 r., miała na celu zaprezentowanie polskich osiągnięć w przemyśle oraz rolnictwie i hodowli.

Wystawa odbyła się na terenie podjasnogórskich parków, które specjalnie na tę okazję zostały przebudowane. Dla potrzeb wystawy wzniesiono kilkadziesiąt pawilonów, podzielonych tematycznie, bądź zarezerwowanych dla konkretnego wystawcy. Więcej na temat wystawy mówi Mariusz Grzyb:

Otwarcie wystawy rozpoczęło się mszą świętą na Jasnej Górze 5 sierpnia. Po mszy nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Już pierwszego dnia wystawę odwiedziło 1480 osób.

Jak mówi Mariusz Grzyb, Wystawa to nie tylko pawilony wystawowe, ale również wydarzenia kulturalne:

Odbył się również rajd samochodowy. Podczas wystawy rozdawano także nagrody pieniężne.

Nic jednak nie trwa wiecznie, 3 października 1909 r. o godzinie 14.00 na Jasnej Górze Mszą świętą uroczyście zakończono Wystawę.

Po mszy, która zakończyć miała wystawę zaczęto gromadzić się przed pawilonem głównym aby usłyszeć nazwiska nagrodzonych wystawców.

W wystawie wzięło udział 660 uczestników, w tym firmy amerykańskie, francuskie, belgijskie, czeskie, szwajcarskie, angielskie a nawet brazylijskie. Całą wystawę w ciągu trzech miesięcy odwiedziło ponad pół miliona ludzi.

Skip to content