W piątek 1 lipca rozpoczął się w Częstochowie trzydniowy Festiwal im. Piotra Machalicy. Wydarzenie to zainaugurowane zostało odsłonięciem ławeczki z figurą aktora w al. Najświętszej Maryi Panny, by następnie zakończyć pierwszy dzień w Teatrze im. Adama Mickiewicza, którego Piotr Machalica był przez wiele lat dyrektorem. Drugi, najbardziej intensywny dzień Festiwalu odbywa się w sobotę 2 lipca w Miejskiej Galerii Sztuki.

W planach była projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Smutne miasteczko” z 2002 roku, otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej aktorowi, spotkanie z artystami oraz koncert. O kulisach pierwszej edycji Festiwalu im. Piotra Machalicy w Częstochowie mówi Anna Paleczek-Szumlas, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie:

Festiwal Piotra Machalicy powstał aby upamiętnić wielowymiarową postać tego artysty. To, że przez ostatnie kilkanaście lat mieszkał w Częstochowie, tu miał swoją ukochaną żonę, był też wieloletnim dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza. Pomysł Festiwalu wyniknął z Fundacji im. Piotra Machalicy. Doszło do rozmowy między mną a Aleksandrą Machalicą i właściwie jako szefowa Miejskiej Galerii Sztuki podpisałam się obiema rękami pod tym pomysłem.

Festiwal im. Piotra Machalicy ma szansę na stałe zagościć w kalendarzu imprez kulturalnych w Częstochowie. Są już pomysły na drugą, przyszłoroczną edycję tego wydarzenia, ale na razie organizatorzy nie zdradzają szczegółów. Aktor Artur Żmijewski podsumowując minioną dobę Festiwalu zwraca szczególną uwagę na atmosferę, z jaką przywitała go Częstochowa:

To 24 godziny niezwykle sympatycznych spotkań i z fantastycznymi kolegami, którzy mieli okazję znać i spotykać Piotra i z fantastycznymi widzami, którzy nas bardzo miło witają w Częstochowie. Na prawdę fantastyczną atmosferę niesie to miasto i bardzo się cieszymy, że możemy tu być. A co do Piotra, to myślę, że to tłumne odwiedzanie przez kolegów i gości Festiwalu Waszego pięknego miasta jest najlepszym dowodem na to, jak fajnym, otwartym i przyjacielskim człowiekiem był Piotr, skoro tylu fantastycznych ludzi tutaj przyjechało.

Pierwsza edycja Festiwalu zakończy się w niedzielę 3 lipca koncertem galowym „Moje chmury płyną nisko” w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Wystąpią w nim m.in. Magda Umer, Nula Stankiewicz i Artur Żmijewski. Koncert ten zaplanowano na godz. 18:00.

Skip to content