W poniedziałek 17 października rozpoczęła się tegoroczna edycja Międzynarodowego Tygodnia Mediacji. Jest to inicjatywa, w którą szczególnie aktywnie angażują się środowiska prawnicze. Ma bowiem na celu promowanie rozsądnych i polubownych rozwiązań problemów, zamiast przysłowiowego „brania spraw w swoje ręce”.

Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy jak wyobrażają sobie rozwiązywanie sporów i konfliktów. Jednogłośnie stwierdzają, że dialog jest najlepszym z dostępnych rozwiązań:

Podczas Międzynarodowego Tygodnia Mediacji popularyzowana jest idea korzystania z pomocy mediatorów, jeśli wszystkie inne metody rozwiązywania konfliktów zawodzą. Swoim zespołem mediacyjnym dysponują m.in. Sąd Okręgowy i Komenda Miejska Policji w Częstochowie. Jakub Kulik, mediator z Sądu Okręgowego w Częstochowie wyjaśnia w jakich sprawach można skorzystać z pomocy mediatorów:

Szerokość spraw, z którymi możemy przyjść do mediatora jest ogromna – możemy przyjść ze sprawami rodzinnymi, rozwodowymi, majątkowymi. Również w kwestiach sporów sąsiedzkich, a nawet w postępowaniach karnych. Co więcej, można się zgłaszać kiedy te sprawy jeszcze się w sądzie nie znalazły, a chcemy po prostu rozwikłać jakiś konflikt, z którym się borykamy.

Jeśli mamy problem np. z kłopotliwym sąsiadem lub złośliwym krewnym, w ramach tygodnia mediacji częstochowscy mediatorzy sądowi będą udzielali darmowych porad jak sobie z taką sprawą poradzić, jak uruchomić proces mediacyjny i czy w ogóle nasza sprawa potrzebuje takiego procesu. Lista mediatorów wraz z dyżurami i numerami telefonów znajduje się w Sądzie Okręgowym oraz na jego stronie internetowej.

Skip to content