Od 21 lutego trwa kolejna edycja akcji „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Dzięki niej wszystkie ofiary działalności przestępczej będą mogły za darmo poradzić się prawników. Dyżurni czekają na zainteresowanych w czytelni siedziby Sądu Okręgowego oraz Sądu Rejonowego w Częstochowie. Akcja potrwa do 28 lutego.

W związku z obchodzonym 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw w Sądzie Okręgowym i Sądzie Rejonowym w Częstochowie od 21 do 28 lutego trwa dyżur asystentów sędziów oraz kuratorów sądowych, którzy udzielają darmowych porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Akcja dotyczy tylko osób, które zostały w jakikolwiek sposób skrzywdzone, lub poczuwają się do tego” – wyjaśnia sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Zakres spraw, w jakich mogą się zgłaszać zainteresowani nie ogranicza się tylko do prawa karnego. Pomoc zostanie udzielona również w kwestiach prawa rodzinnego czy administracyjnego. To doskonały moment, by poprosić o wsparcie oraz pomoc, do czego zachęcają pracownicy sądu:

Jest to zawsze dodatkowa pomoc dla osób szukających sprawiedliwości lub zadośćuczynienia. Tego typu akcje są organizowane od dłuższego czasu i stanowią świetne wsparcie dla wszystkich instytucji wspierających ofiary przestępstw. Poza samą poradą prawną interesanci będą mogli również złożyć odpowiedni wniosek do sądu i na policję, jeśli ich krzywda nie została jeszcze nigdzie zgłoszona” – mówi sędzia.

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego, pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Osobie takiej przysługuje szereg uprawnień procesowych, które zostały określone w kodeksie.

Więcej informacji na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Częstochowie.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content