Trwają przygotowania do peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Fot. Radio Fiat/BNO

Częstochowski Kościół wyczekuje na niezwykle ważne wydarzenie, jakim będzie peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nawiedzenie parafii archidiecezji częstochowskiej rozpocznie się 6 kwietnia – w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia.

Będąc przed tym wydarzeniem, duchowni intensyfikują przygotowania, m.in. organizując spotkania Komitetu Organizacyjnego Peregrynacji. Ostatnie tego typu miało miejsce we wtorek 16 stycznia w budynku Kurii Metropolitalnej. Obecny na spotkaniu bp Andrzej Przybylski powiedział, że chociaż Matka Boża odwiedzi lokalne parafie po raz drugi, to zrobi to w nieco innym kontekście duchowym, społecznym i religijnym.

– Chociaż nawiedzenie u nas będzie po raz drugi, to na pewno nie będzie takie samo. Matka Boża, choć ciągle ta sama i z takim samym pragnieniem przeniesienia nam Boga i ożywienia wiary, przyjdzie do nieco innych okoliczności Kościoła – mówił bp Przybylski.

Tematyka podejmowana podczas spotkania dotyczyła wielu kwestii, o czym przekonywał ks. kan. dr Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi do spraw duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Częstochowskiej.

– Są to. m.in. kwestie finansowe czy materialne, bo te nasze duszpasterskie wydarzenia osadzają się również w materialnych kategoriach, takich, jak przygotowanie ołtarza, później Liturgii i miejsca. To rozpoczęcie odbędzie się na rynku w Wieluniu, więc zdajemy sobie sprawę, że to nie jest miejsce sakralne i trzeba je odpowiednio przygotować – powiedział duchowny.

Pomysł peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zrodził się w 1956 roku, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali „Matko, przyjdź do nas”. Wtedy to ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski. O tym pomyśle opowiedzieli prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Zamysł ten, jako ideę przygotowania polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Stefan Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956 roku.

BNO

Skip to content