Tysiąc pilotów do systemu komunikacji miejskiej trafi do osób niewidomych

Fot. Radio Fiat

Tysiąc pilotów do wywoływania głosowych komunikatów tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej trafi w ręce osób niewidomych i niedowidzących z Częstochowy. Ułatwi im to samodzielne poruszanie się komunikacją miejską.

Piloty będą wykorzystywane przy 50 tablicach świetlnych, zlokalizowanych na przystankach autobusowych i tramwajowych. O szczegółach mówi Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu:

-Na terenie centrum przesiadkowego przy Skwerze Junaków na Rakowie odbył się briefing prasowy połączony z symbolicznym przekazaniem pilotów do wywoływania informacji głosowych z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej dla niewidomych i niedowidzących mieszkanek i mieszkańców miasta. Tysiąc sztuk pilotów zostanie przekazane bezpłatnie podmiotowi reprezentującemu osoby z dysfunkcjami narządu wzroku na terenie naszego miasta.

Działanie pilotów polega na wywoływaniu komunikatu dźwiękowego. Informacje, jakie można uzyskać, to m.in. rzeczywisty czas przyjazdu autobusu lub tramwaju na przystanek, komunikaty o organizacji komunikacji miejskiej oraz o utrudnieniach i zagrożeniach. Jak mówi wiceprezes Ośrod ka Wychowawczo-Rewalidacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej Polskiego Związku Niewidomych Ilona Juszczyk „piloty ułatwią samodzielną komunikację”

– Bardzo się cieszymy, że te piloty są i rzeczywiście się przydadzą na przystankach. Nie będziemy musieli szukać słupów z przyciskiem, które są poustawiane w różnych miejscach. tylko będziemy mogli sobie samodzielnie przycisnąć i nie błądzić po przystanku. Ułatwi nam to poruszanie się po mieście.

Koło Grodzkie Polskiego Związku Niewidomych będzie koordynowało dystrybuowanie bezpłatnych pilotów dla osób potrzebujących takiego wsparcia wśród mieszkanek i mieszkańców Częstochowy.

 

 

 

AS