Warszyc (3)

Uroczystość pod obeliskiem i Msza św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie – tak wyglądał program obchodów rocznicy zamordowania Stanisława Sojczyńskiego pseudonim „Warszyc”, dowódcy konspiracyjnego Wojska Polskiego, które odbyły się w piątek 19 lutego.

„Warszyc” urodził się w 1910 roku w Rzejowicach w powiecie radomszczańskim, był żołnierzem w kampanii wrześniowej i partyzantem. Po zakończeniu wojny nie złożył broni i aż do czerwca 1946 roku prowadził walkę z komunistami. 27 czerwca został aresztowany, a 19 lutego 1947 roku stracony w Łodzi.

– Dziś 69 rocznica stracenia Warszyca. W przyszłym roku będziemy obchodzili 70., będziemy musieli się do tego przygotować bardziej ceremonialnie, prawdopodobnie urządzimy to w podobny sposób jak to robiliśmy w przypadku poświecenia tego pomnika, kiedy spod Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego kolumną marszową przyszliśmy pod pomnik – mówi Edmund Nowakowski, prezes stowarzyszenia Niezłomność Klub Patriotyczny.

Wśród uczestników uroczystości był również historyk Instytutu Pamięci Narodowej, Wojciech Rotarski.

– Kapitan Sojczyński stawił opór drugiemu najeźdźcy, drugiemu okupantowi, jednocześnie chciał chronić swoją żonę przed więzieniem. Walczył podobnie jak wielu dowódców drugiej konspiracji, tej konspiracji powojennej i za to powinniśmy mu oddać cześć i to robimy – mówi Wojciech Rotarski.

Paweł Kmiecik

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content