1 lipca rozpoczął się I Festiwal im. Piotra Machalicy, który potrwa przez kolejne dwa dni. O godz. 14.00 miało miejsce uroczyste otwarcie Festiwalu oraz odsłonięcie ławeczki Piotra Machalicy w III Alei NMP.

Pomysły na ławeczkę były różne, ale o tym dlaczego tak wygląda, jak wygląda i dlaczego postawiona została w III Alei, mówi Aleksandra Sosnowska-Machalica:

– Absolutnie od początku byłam przekonana, że to musi być ławeczka. Dlatego, że Piotruś uwielbiał siedzieć w ogródkach kawiarni i patrzeć na ludzi. On uwielbiał patrzeć na ludzi. A jeszcze jak udało się uzyskać zgodę na tą lokalizację, bo to był ulubiony kawałek alei Piotra, gdzie najczęściej przesiadywał. Bardzo ważny dzień i bardzo się cieszę, że jest to ławeczka.

Piotra Machalicę wszyscy cenili nie tylko za jego dorobek artystyczny, ale za to jakim był człowiekiem. Jedną z tych osób, która ciepło wspomina Piotra Machalicę jest aktorka Hanna Śleszyńska:

– Ja się zachwycałam zawsze jego głosem. I ile razy podchodziłam mówiłam „Piotruś, ja znowu słuchałam, a czytałeś powieść w radiu i tak czarujesz tym głosem”, a on był zdziwiony. Był tak fantastycznym człowiekiem, że to była radość z nim obcować czy to przy okazji jakiegoś koncertu, czy spotykałam go w Warszawie. Na człowieka spływała taka łagodność, cierpliwość coś takiego co Piotr miał. Pamiętam w Międzyzdrojach na festiwalu na chwileczkę usiedliśmy przy stole i pogadaliśmy od razu nam było lepiej. Był takim wspaniałym człowiekiem, takim wspaniałym kolegą, a przede wszystkim fantastycznym aktorem. […] Cieszę się, że mogłam tutaj przyjechać, że będzie to miejsce pamiątkowe i jest ten festiwal.

Podczas uroczystości odsłonięcia ławeczki byli również Cezary Żak wraz z żoną Katarzyną oraz Artur Żmijewski:

– Piotr był po prostu fantastycznym, dobrym, życzliwym człowiekiem, którego wszyscy uwielbiali w każdym kontakcie i zawodowym, i prywatnym. Od niego emanowało takie ciepło i życzliwość dla ludzi. Mało tego jeszcze jedna rzecz, która nie często się zdarza, wyrozumiałość dla ludzi. Piotr był człowiekiem wyrozumiałym, który rozumiał, że każdy ma swoje ograniczenia, a jednocześnie nie zawsze ma dobry dzień. Tyle mogę o Piotrze powiedzieć.

Wśród wydarzeń festiwalowych będą m.in.: spektakl ,,Serca na odwyku” w Teatrze im. Adama Mickiewicza, czy projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Smutne Miasteczko” w Miejskiej Galerii Sztuki. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można odebrać w kasach OKF Iluzja oraz Teatru.

KKO

Galeria: Odsłonięcie ławeczki Piotra Machalicy w III Alei NMP/ fot. Radio Fiat

Skip to content