Uroczystości odpustowe w Kamienicy Polskiej

Najważniejszy spośród aniołów, którego Bóg obdarzył szczególnym zaufaniem. Jest uważany za anioła sprawiedliwości, sądu, łaski i zmiłowania – św. Michał Archanioł.

To na 29 września przypada jego święto, które w szczególny sposób jest dzisiaj obchodzone w parafii św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej. Mówi ks. Józef Bednarz, proboszcz parafii:

– Pismo Święte mówi na temat aniołów i archaniołów. Pierwszym zwanym “Księciem” jest św. Michał, który prowadził walkę na niebie z lucyferem. Św. Michał w tej walce wygrał.

Odpust też jest okazją do rozpoczęcia obchodów związanych z rocznicą założenia parafii. W przyszłym roku parafianie będą świętować jej 150-lecie:

– 150-lecie będziemy przeżywali w przyszłym roku. Ówcześni mieszkańcy postarali się o to, żeby tu była parafia i wybrali takiego patrona. Dzisiaj mamy odpust i zaczynamy wstępnie mówić o tej rocznicy, żeby zapoznać parafian z tym wydarzeniem, żeby ich przygotowywać na główne obchody.

Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Marian Duda z Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Wygłosił również homilię, podczas której przybliżył wiernym historię powstania parafii św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej. Zwrócił się także w szczególny sposób do parafian, którzy w najbliższych miesiącach będą obchodzić ten wyjątkowy jubileusz:

– Niech Bóg w Trójcy Jedyny za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów i waszych patronów udziela wam obfitości z tych łask, zwłaszcza w tych miesiącach jubileuszu. Niech wam da łaskę wytrwania w wierze i w waszych pięknych miejscowych tradycjach.

Główne obchody związane ze 150-leciem powstania parafii św. Michała Archanioła w Kamienicy Polskiej przypadają na 17 maja 2020 roku.

AK