fot. Radio Fiat

Co roku w uroczystość Wszystkich Świętych na częstochowskich cmentarzach odprawiano Msze św. w intencji zmarłych. Przez obostrzenia spowodowane koronawirusem tegoroczne obchody różnią się od tych tradycyjnych. Cmentarze są zamknięte i nie ma możliwości odwiedzenia grobów swoich bliskich. Msze św. nie są odprawiane na cmentarzach, ale abp Wacław Depo zachęcił w apelu do wiernych archidiecezji, aby uczestniczyć w Eucharystii w kościołach, z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Arcybiskup zachęcił też do uczestnictwa w Eucharystii za pomocą środków masowego przekazu. Metropolita częstochowski przewodniczył uroczystej Mszy św. na Jasnej Górze o godz. 11:00.

– Jesteście współuczestnikami życia wiecznego w Bogu. Radujcie się waszą wiarą w Boga Żywego. Dzisiejsza uroczystość Wszystkich Świętych i Eucharystia, która jest uobecnieniem ofiary krzyża i zmartwychwstania Chrystusa każe nam z wiarą dołączyć do grona nieprzeliczonych pielgrzymów. To jest radość i nadzieja, która wypływa z wiary, że poprzedza nas tak wielka rzesza świadków, którzy wbrew prześladowaniom z powodu imienia Jezusa i prawu śmierci, zaufali Chrystusowi. To przez Niego żyją na wieki – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń w tym roku nie została otwarta dla pielgrzymów Jasnogórska krypta w Kaplicy Matki Bożej będzie dla pielgrzymów. XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców i braci paulinów, zgodnie z wieloletnią tradycją, była otwierana raz w roku z racji uroczystości Wszystkich Świętych.

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, na Jasnej Górze każdego roku odprawiane były uroczyste Nieszpory z wypominkami, połączone z procesją po jasnogórskiej bazylice i Kaplicy. W tym roku jednak, również ze względów epidemiologicznych, paulini zrezygnowali z procesji. Natomiast uroczyste Nieszpory zostaną odprawione w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 16.15.

Jutro abp Wacław Depo, metropolita częstochowski będzie przewodniczył Eucharystii we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych o godzinie 18:00, którą z Bazyliki Archikatedralnej transmitowało będzie Radio FIAT.

Skip to content