Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie podsumował dane z rejestru mieszkańców za 2021 rok. Przyniósł on ponad 1300 urodzeń, co jest liczbą 10% mniejszą, niż w 2020 roku.
Jak zauważył Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie, spadek ten jest stałą tendencją, utrzymującą się od ponad pięciu lat nie tylko w regionie, ale i całej Polsce.
– Najprawdopodobniej przyczyną jest demografia, mamy po prostu mniejszą liczbę osób w wieku rozrodczym. To skutek niżu demograficznego z końca lat 80. i początku lat 90., kiedy rodziło się mniej dzieci. Te osoby teraz zawierają małżeństwa i siłą rzeczy jest ich mniej, niż jeszcze 10 lat temu. W związku z tym rodzi się też mniej dzieci. Nie wiązałbym mniejszej liczby urodzeń z pandemią, ponieważ nie widać tu znaczącego wpływu pandemii na liczbę urodzeń. Niestety miała ona wpływ na tę smutną statystykę – liczbę zgonów. W 2021 roku zmarło ponad 3650 częstochowian. Jest to ok. 12% więcej, niż w pierwszym roku pandemii i o blisko 30% więcej, niż w przeciętnym roku przed pandemią – mówił kierownik USC w Częstochowie.
Po nieco ospałym pod względem liczby zawieranych małżeństw rokiem 2020 rok ubiegły przyniósł wzrost liczby ślubów w Częstochowie.
– Było ich łącznie 891 i to o 1/5 więcej, niż w pierwszym roku pandemii, kiedy to sporo osób odwoływało swoje śluby z uwagi na ograniczenia w organizacji wesel lub obawy o zdrowie swoje oraz bliskich. Było o 57% więcej ślubów cywilnych w stosunku do liczby ślubów tzw. konkordatowych. Najpopularniejszym terminem były oczywiście miesiące letnie od czerwca do października. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też śluby poza Urzędem Stanu Cywilnego, głównie w hotelach i restauracjach. W zeszłym roku było ich w Częstochowie 16. To prawie dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach – dodał.
Alicja, Hanna i Julia to najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek mieszkających w Częstochowie, urodzonych w 2021 roku. Nieco rzadziej wybieranymi były natomiast: Gabriela, Marcelina czy Aleksandra. Co ciekawe, wśród chłopców to właśnie Aleksander był najpopularniejszy, podobnie jak Jan i Franciszek. Z kolei rzadziej wybieranymi męskimi imionami były: Igor, Piotr i Tymoteusz.
BNO