Początek kwietnia to doskonała okazja do planowania majowego weekendu, wiosennych porządków w szafie, ale to również ważny moment, aby mówić o profilaktyce kleszczowej. Wbrew pozorom te pajęczaki z podgromady roztoczy już budzą się do życia i mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

– Na początku wiosny rozpoczyna się aktywność kleszczy. Im wyższa temperatura i wilgotność powietrza tym ta aktywność będzie większa. Utrzymywać się będzie aż do jesieni, ale już teraz warto pamiętać, że kleszcze się obudziły, bo ustąpiły mrozy. Spotkać je możemy nie tylko w lasach, ale także w parkach czy  naszych ogródkach – tłumaczy rzecznik prasowa częstochowskiego SANEPIDU Edyta Kapelka.

Należy robić wszystko, aby kleszcza nie złapać. Łatwo się mówi, ale jeszcze łatwiej to zrobić. – Konieczne jest stosowanie preparatów, które chronią nas przed kleszczami. Można je zakupić zarówno w drogeriach jak i aptekach. Zakrywajmy jak najwięcej obszarów ciała. Pamiętajmy o nakryciu głowy i wysokich butach. Po powrocie z takiego leśnego spaceru nie zapomnijmy o dokładnym obejrzeniu swojego ciała, czy aby na pewno nie wkręcił nam się żaden kleszcz – radzi Kapelka ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

Warto pamiętać, że kiedy złapiemy kleszcza należy w całości usunąć go z naszego ciała poprzez wykręcenie. Jest to konieczne, aby uniknąć zachorowania na boreliozę czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Jeśli nie mamy pewności czy prawidłowo udało nam się to zrobić warto zasięgnąć porady lekarza. Kleszcze namierzają swe ofiary za pomocą narządu Hallera, znajdującego się na pierwszej parze odnóży. Ten biologiczny „radar” potrafi rozpoznać kilkadziesiąt różnych zapachów, w tym substancje zawarte w pocie, feromony oraz wydychany przez nas dwutlenek węgla. Kleszcze czują także wibracje, zmiany oświetlenia (czyli rzucany przez nas cień) oraz ciepło naszego ciała. Dzięki temu nie tylko potrafią się do nas przyczepić, gdy idziemy przez łąkę czy zarośla, ale też szukają najlepszego miejsca do ugryzienia. Pamiętajmy jednak, że możemy te stworzenia przechytrzyć, warto jednak pamiętać o profilaktyce, do której zachęcamy.

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content