Uwaga! Nadciągają afrykańskie upały!

Lato kazało nam długo na siebie czekać. Na domiar tego wygląda, że pogoda zamierza nadrobić całe to opóźnienie. W czwartek, 17 czerwca, możemy spodziewać się ponad dwudziestu stopni w cieniu. Najbliższy weekend to już temperatury przekraczające nawet trzydzieści stopni w cieniu! Niestety wszystko wskazuje na to, że także noce nie dadzą nam chwili oddechu, wręcz przeciwnie – mają być wręcz tropikalne.

Dokładniejsze dane meteorologiczne dla Częstochowy i regionu przedstawia Tomasz Knopik, dyżurny synoptyk Biura Prognoz Meteorologicznych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wyglądają one następująco: w ten weekend możemy się spodziewać średniej temperatury powyżej trzydziestu stopni celsjusza, niebo będzie bezchmurne i bezwietrzne, brak jakichkolwiek opadów. Ten stan utrzyma się do przyszłego wtorku. W środę 23 czerwca nastąpi natomiast załamanie frontu atmosferycznego, czyli spadek temperatury o około dziesięć stopni.

Temperatury w najbliższych dniach mogą wydawać się szalenie wysokie – zwłaszcza dla Częstochowy – lecz nie jest to pierwszy, ani ostatni raz kiedy słupki rtęci pokazują ponad trzydzieści stopni. Postępujące zmiany klimatyczne na Ziemi sprawiają, że tak wysokie temperatury będą coraz częściej odwiedzały nasz kraj. Mimo tego rok w rok media informują o dziesiątkach, jeśli nie setkach wypadków lub nawet śmierci spowodowanych ekstremalną temperaturą oraz brakiem jakiejkolwiek ochrony przed nią.

Tomasz Włodarczyk, lekarz z Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala NMP w Częstochowie przekonuje, że czas wyrobić sobie nawyki, które zabezpieczą nas przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jak przekonuje prewencja jest najważniejsza, czyli zakrywanie głowy czapkami lub kapeluszami. Dbanie o odpowiednie nawodnienie i cyrkulację powietrza oraz nie wystawianie się na długotrwałe słońce bez odpowiedniego kremu z filtrem.

Należy wspomnieć, że w trakcie upałów na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki względem pracownika. Dotyczy to między innymi osób zatrudniających pracowników wykonujących prace szczególnie ciężkie. O tych zasadach przypomina Janusz Grygierczyk, zastępca Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Po pierwsze pracodawca musi dostarczyć wody, lub innych napojów, musi też właściwie wywietrzyć stanowisko pracy. Przy temperaturach powyżej trzydziestu stopni młodociani zatrudnieni nie mogą pracować w ogóle.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń niewątpliwie zmniejszą prawdopodobieństwo uszczerbku na zdrowiu z powodu wysokiej temperatury, jednak przede wszystkim najważniejsze są prewencja oraz odpowiedzialność za innych. Dlatego służby apelują, żeby niezwłocznie zgłaszać każde zaobserwowane przypadki osłabnięcia, zwłaszcza wśród seniorów. Czasami od jednego, szybkiego telefonu zależeć może czyjeś życie.

Na koniec ostrzec, że załamanie pogody w środę, 23 czerwca, może spowodować bardzo silny wiatr, burze, trąby powietrzne czy nawet opady gradu.

Skip to content