W Częstochowie mamy cztery nowe defibrylatory

O kolejne cztery defibrylatory powiększyła się liczba tych urządzeń w Częstochowie. Oznaczane literkami AED aparaty ratują życie i ułatwiają przeprowadzenie akcji ratowniczej w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia.

Nowe defibrylatory zostały zakupione w ramach realizacji zadań z Budżetu Obywatelskiego. Koszt zakupu urządzeń wraz z montażem to blisko 29 tys. zł. Jak zostały rozdysponowane wyjaśnia Tomasz Jamroziński z Biura Prasowego Urzędu Miasta:
– Jeden z defibratorów został przekazany na ręce Piotra Jakubowskiego, prezesa Stowarzyszenia Sztab Ratownictwa i Łączności Rescue Team, a trzy z kolei zostały zamontowane w Alejach przez firmę Safe Service. Zadanie z Budżetu Obywatelskiego polegało także na montażu trzech defibratorów w ogólnodostępnych lokalizacjach. Wybrano słupy kamerowe w trzech ruchliwych pasażach: w Alei Sienkiewicza, bezpośrednio przy ulicy Pułaskiego, drugi na Placu Biegańskiego przy ulicy Dąbrowskiego, oraz trzeci na skrzyżowaniu Alei Najświętszej Maryi Panny z ulicą Kościuszki. Koszt zakupu tego sprzętu wraz z montażem to blisko 29 tysięcy złotych. Słupy zostały oznaczone symbolem AED, dzięki czemu każdy z łatwością dostrzeże gdzie znajduje się skrzyneczka z tym urządzeniem.
Przekazanie jednego z defibrylatorów na rzecz Stowarzyszenia Sztab Ratownictwa i Łączności Rescue Team w Częstochowie jest dużym wsparciem dla tej organizacji. Posiadanie dobrego, profesjonalnego sprzętu pozwoli jeszcze sprawniej zapewniać ochronę w trakcie akcji zabezpieczających. Jak powiedział prezes Rescue Team Piotr Jakubowski, dzięki mieszkańcom Częstochowy zasoby sprzętowe Stowarzyszenia znacznie się poprawiają:
– Jest to dla nas dużo, jeśli chodzi o przekazanie takiego sprzętu, ponieważ nasze Stowarzyszenie bardzo często zabezpiecza różnego rodzaju imprezy. Już wchodzimy, można powiedzieć, w masowe, jest wiele imprez na terenie miasta Częstochowy, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Do tej pory urządzenie AED musimy sobie wypożyczać, czy też wynajmować, a teraz faktycznie udało nam się na własność pozyskać taki sprzęt. Nie ukrywamy, że dla nas jest to duży plus. Może faktycznie urządzenie AED nie będzie tak często wykorzystywane, miejmy nadzieję, że nie będzie w ogóle, ale jeśli faktycznie będziemy mieli zatrzymanie krążenia, to AED jest urządzeniem, które ratuje życie, a przede wszystkim przyśpiesza proces wykonywania resuscytacji oraz powrotu spontanicznego krążenia u naszego poszkodowanego.
Pojawienie się w przestrzeni publicznej nowych urządzeń ratujących życie nasuwa oczywiście pytania: Jak jest ze świadomością częstochowian odnośnie wykorzystania defibrylatorów? Czy obsługa urządzenia jest prosta?:
– Myślę, że jeśli chodzi o taką świadomość społeczeństwa, to jakby nie patrzeć, jest coraz większa. My podczas montażu urządzenia AED, podczas pojawienia się w Alejach, już wzbudziliśmy zainteresowanie, już ludzie podchodzili, rozmawiali, pytali się, co to jest, a my oczywiście, wykorzystując tę chwilę, też pytaliśmy się społeczeństwa, mieszkańców, czy wiedzą, co to jest do czego to służy, jak to używać i ku naszemu zaskoczeniu można powiedzieć, że co druga osoba potrafiła dość dobrze nam opisać urządzenie, do czego będzie wykorzystywane i jak w ogóle przebiega cały proces używania. To są urządzenia faktycznie ogólnodostępne, a jednocześnie można powiedzieć, że mogą być wykorzystywane przez każdego z nas, każdego cywila, każdego laika. Warto by było faktycznie, żeby ktoś posiadał tą umiejętność ze szkoleń z zakresu pierwszej pomocy z wykorzystaniem AED tak stuprocentowo, według algorytmu. Natomiast musimy wiedzieć, że to są urządzenia bardzo proste, które też mają informacje, które dają słowne komunikaty, ale i też są urządzeniami, które mają piktogramy, czyli krok po kroku zaświeca nam się ikonka, zaświeca nam się piktogram, co powinniśmy wykonywać po kolei. No i pamiętajmy, że te urządzenia faktycznie powinno być zawsze przy naszym poszkodowanym, kiedy już wiemy, że mamy poszkodowanego nieprzytomnego, nie możemy go obudzić, nie możemy go ocucić, a już przede wszystkim jeśli sprawdzamy oddech i widzimy, że ta osoba nie oddycha.
Prezes Rescue Team stwierdził również, że tego typu zadania w Budżecie Obywatelskim są bezsprzecznie potrzebne i wskazane dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta, jak i osobom przyjeżdżającym do Częstochowy. Dlatego też umieszczenie urządzeń w kilku lokalizacjach w centrum miasta jest bardzo słuszne:
– Wydaje nam się, że lokalizacja tych trzech urządzeń AED to jest strzał dziesiątkę. Bo tutaj też warto zaznaczyć, że już od kilku lat w Budżecie Obywatelskim pojawiały się urządzenia AED i mamy ich w Częstochowie, mało kto w sumie wie, ponad dwadzieścia dziewięć, a na aplikacji mobilnej mamy zlokalizowanych w Częstochowie ponad pięćdziesiąt urządzeń AED. Są to urządzenia, które nie zawsze są dostępne dwadzieścia cztery godziny na dobę, bo to są banki, biblioteki czy też jakieś placówki czy instytucje. Ale zauważyliśmy, że właśnie w newralgicznym dla naszego miasta punkcie, czyli Aleje, gdzie co roku, nie oszukujmy się, kilkadziesiąt tysięcy osób przymierza szlaki naszych Alei, czy to pielgrzymi, czy turyści. Tutaj mamy najwyższe ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia i bez wątpienia stwierdziliśmy, że właśnie takie urządzenia powinny być w tym miejscu, bo tutaj mogą się przytrafić tego typu zdarzenia jak zasłabnięcia, czy zatrzymanie krążenia.
Defibrylator jest urządzeniem, które wspomaga procedurę resuscytacji krążeniowo-oddechowej i umożliwia przeprowadzenie akcji ratowniczej każdej osobie, nawet bez wykształcenia medycznego ani specjalistycznego przeszkolenia. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z nas powinien przejść przynajmniej podstawowe szkolenie udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie wiemy w jakiej sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia ludzkiego możemy się znaleźć.

Skip to content