Nie od dziś wiadomo, że uzależnienie od używek to olbrzymi problem wśród młodzieży. Brak świadomości w tej kwestii skutkuje często tym, że młodzi ludzie łatwiej wpadają w sidła narkotyków czy alkoholu, a następnie nie potrafią sobie pomóc. 21 lutego w IV LO im. Sienkiewicza odbyło się spotkanie z młodzieżą w ramach programu profilaktyki uzależnień, by uświadamiać.

O inicjatywie opowiedział Rafał Dziwis dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno–Pedagogicznych w Częstochowie:

– 23 lutego, światowy dzień walki z depresją, która też pewnie ma podstawy w uzależnieniach, braku akceptacji, tak. Ale to dzisiaj już pierwszy etap był w szkole podstawowej nr 1, gdzie ósme klasy też brały udział w tymże programie. No ogólnie możemy wyjść z definicji profilaktyki, lepiej zapobiegać niż później leczyć i wyciągać konsekwencje. Myślę, że oni dobrze o tym wiedzą, ale przypomnimy im, a szczególnie taka postać jak Krzysztof Niedźwiecki, który jest multiinstrumentalistą, chłopak z Częstochowy, który będzie mówił też o swoich doświadczeniach z różnymi używkami, będzie poruszał bardzo ważne zdanie wolności, sam tytuł zło dobrem zwyciężaj, więc myślę, że to jest bardzo ważne, aby o tym mówić i wspominać.

Jednym z organizatorów warsztatów muzycznych w IV LO był Krzysztof Niedźwiecki – polski gitarzysta, wokalista, autor i kompozytor piosenek:

– Ja to nazywam spotkaniem słowno-muzycznym o wartościach. Jest to ogólnie profilaktyka szeroko pojęta, oczywiście która ma nam tutaj uzmysłowić, że są wokół nas zagrożenia, nie tylko wokół młodych ludzi, ale i nas. Począwszy od internetu, chaosu informacyjnego, skończywszy na uzależnieniach od różnych substancji. Będziemy rozmawiać o wartościach, o których trzeba przypominać w dzisiejszym świecie rozwoju technologicznego, geopolitycznego, gdy czasem te najprostsze, codzienne wartości są zapominane. Ja sam wiele lat byłem nieszczęśliwy, wydawało mi się, że moje życie jest beznadziejne, a odkąd jestem osobą trzeźwą, uważam, że jest znakomite i się cieszę. 

Warsztaty są elementem programu profilaktyki uzależnień realizowanego z inicjatywy Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

Skip to content