W okolicach Częstochowy powstanie nowy rezerwat przyrody

Częstochowski region już niedługo zostanie wzbogacony o nowy rezerwat przyrody. Nowy obszar powstanie na terenie nadleśnictwa Herby, we wschodniej części leśnictwa Kochanowice. Ochroną zostanie objęty fragment wielogatunkowego lasu o bogatym runie, nazywanym grądem subkontynentalnym.

Więcej o terenie nowego Kochanowickiego Grądu mówi dr Paweł Domagała, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Herby: – Jest to bardzo cenny przyrodniczo teren, na który zwrócono uwagę już w latach 90. XX wieku. Dlaczego? Ponieważ na tym terenie mamy do czynienia ze zbiorowiskiem roślinnym grądu subkontynentalnego, czyli wielogatunkowego lasu liściastego, dość rzadkiego w naszej okolicy.

Czym jest jednak rezerwat? Jakie są ramy prawne tego chronionego obszaru? – Rezerwat to najwyższa forma ochrony, poza Parkiem Narodowym. W rezerwacie nie prowadzimy działań gospodarczych, więc przyroda jest pozostawiona sama sobie. Oczywiście funkcjonują rezerwaty, w których chroniona jest tylko jeden rodzaj rośliny. Lecz w przypadku Kochanowickiego Grądu mamy do czynienia z rezerwatem „zwyczajnym”.

Kochanowicki Grąd będzie pierwszym od ponad 8 lat rezerwatem przyrody w północnej części województwa śląskiego. O powodach tak długiej przerwy w ustanawianiu rezerwatów mówi rzecznik prasowy, dr Domagała: – Teren jest o tyle trudny pod tym względem, że grąd jest jedynie fragmentarycznie zachowany w pełni. W innych miejscach dominują brzozy, dęby lub sosny. Także grąd jest zniekształcony i problemem było wyznaczenie jednoznacznych granic rezerwatu.

Jak zapewnia rzecznik, mimo długiego okresu „przerwy” od ustanawiania rezerwatów, leśnicy mają być przygotowani do opieki nad nowym obszarem chronionym: – Będzie to już 66. rezerwat w naszym województwie. Mimo że mieliśmy „przerwę” od 2015 roku, jeśli chodzi o ustanawianie nowych rezerwatów, lecz nasi leśnicy są przygotowani.

O utworzeniu 66. rezerwatu przyrody w północnej części woj. Śląskiego zadecydowano podczas wyjazdowej sesji Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Kochanowicach.

 

Źródło fot.: lasy.gov.pl

Skip to content