Politechnika Częstochowska zaprosiła szkoły ponadpodstawowe na warsztaty „OZE – Droga do przyszłości”. Warsztaty odbyły się w Wydziale Infrastruktury i Środowiska. Organizatorem zajęć są Politechnika Częstochowska, Katedra Zaawansowanych Technologii Energetycznych oraz Wydział Infrastruktury i Środowiska.

Więcej o wydarzeniu mówi kierownik Katedry Zaawansowanych Technologii Energetycznych, dr inż. hab. Artur Błaszczuk prof. PCz:

– Głównym celem warsztatów jest połączenie wiedzy akademickiej z wiedzą praktyczną i inżynierską. Powinna wystąpić tu pewna synergia. Chcemy pokazać model kształcenia na dwóch z naszych kierunków – energetyce oraz odnawialnych źródłach energii.

Jak podkreśla dziekan Wydziału Infrastruktury i Środowiska, Izabela Majchrzak-Kucęba, to nie są pierwsze i na pewno nie ostatnie warsztaty organizowane przez Politechnikę Częstochowską:

– Nie są to pierwsze takie warsztaty. Zajęcia związane z kierunkami na wydziale organizowane są cyklicznie. 2 tygodnie temu odbyło się u nas seminarium z architektury krajobrazu, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Spotkali się tam uczniowie szkół średnich, osoby działające w branży oraz studenci. Za organizację dzisiejszych warsztatów odpowiada katedra Zaawansowanych Technologii Energetycznych.

Prof. Artur Błaszczuk przybliżył tematykę warsztatów:

– Główna problematyka dotyczy instalacji fotowoltaicznych na poziomie zarówno przydomowym, jak i na szerszą skalę. Poruszany jest temat farm fotowoltaicznych, pomp ciepła i oszczędności energii. Oszczędność energii odpowiada na to, jak nią zarządzać i wykorzystywać ponownie. Patrzymy na to również z innej strony, w otaczającym nas świecie znajduje się mnóstwo rodzajów energii, trzeba zatem potrafić nimi gospodarować. Właśnie tym zajmujemy się na wspomnianych wcześniej kierunkach.

Jeden z wykładów przygotowała firma KENO z Gliwic. Więcej o poruszanym przez firmę temacie mówi Małgorzata Śledź:

– W mojej kwestii leży przedstawienie kwestii projektowania PV – fotowoltaiki mało i wielkoskalowej. Takie projektowanie to zaawansowany proces, z pewnością jest o czym opowiadać. Skoncentrujemy się na tym, co Keno zbudowało w ostatnich latach. Ta firma to lider w dystrybucji systemów konstrukcyjnych na rynku środkowo-wschodnim. Opowiemy, w jakim kierunku zmierzamy. Poruszymy temat nowych możliwości oraz magazynów energii.

W programie znalazły się również tematy o „budowie instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy ciepła”, „prezentacja produktowa systemów klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji” oraz „odnawialne źródła energii”.

Politechnika Częstochowska – warsztaty OZE

Skip to content