Warto pomagać nie tylko od święta

Źródło fot.: gov.pl

Obchodzone dziś święto ma na celu zwiększenie świadomości odnośnie działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie. Jego data nie jest przypadkowa – 19 sierpnia 2003 roku miał miejsce zamach bombowy na placówkę Organizacji Narodów Zjednoczonych w Bagdadzie, w którym zginęły 22 osoby. Mowa o Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej, czyli corocznym święcie ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 roku.

Na całym świecie jest wiele organizacji humanitarnych, pomagających ludziom w różnych sytuacjach życiowych. W Polsce do największych z nich należy Caritas, która w swojej organizacji zrzesza ponad 40 jednostek diecezjalnych. Wśród nich znajduje się Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, która swoją pomoc niesie od ponad 30 lat.

– Caritas ma doświadczenie. Od 30 lat uczyliśmy się (i nadal uczymy) pomagać w sposób właściwy oraz profesjonalny. Każda udzielona pomoc jest dla nas wyzwaniem, w którym staramy się nie marnować rzeczy materialnych. Na nowym miejscu mamy duże możliwości, jeśli chodzi o realizację wielu projektów rozwijających ideę pomagania potrzebującym – bezdomnym, ludziom starszym czy też wielu rodzinom z dziećmi i wojennym traumami – mówił dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Marek Bator.

W najbliższe dwie niedziele w częstochowskich kościołach Caritas zorganizuje zbiórkę pieniędzy dla osób poszkodowanych skutkami powodzi w Słowenii.

– Powódź to straszny kataklizm. Negatywnie oddziałuje na psychikę ludzi i wywołuje szkody materialne. Caritas już przekazał pierwszą część pomocy. Tam są potrzebne pompy i przedmioty pilnej potrzeby oraz środki finansowe, za które już teraz bardzo dziękuję. W najbliższą niedzielę (a w niektórych parafiach w następną) odbędzie się zbiórka pieniędzy na wsparcie poszkodowanym powodzianom – dodał ks. Marek Bator.

Oprócz Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, która prowadzi pomoc nie tylko w regionie, ale też poza granicami naszego kraju, istnieje wiele innych organizacji pomocowych, działających głównie lokalnie i wielowymiarowo. W Częstochowie takie wsparcie świadczy m.in. Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II.

– Mamy kilka wymiarów pomocy, którą świadczymy na rzecz osób potrzebujących. Pierwsza to bezpłatne poradnictwo (prawne i psychologiczne). Od kilku lat z tej możliwości skorzystało kilkadziesiąt osób. Głównie są to problemy w rodzinie, związane z wychowaniem dorastających dzieci, z rozpadem rodziny czy małżeństwa, z opieką nad dziećmi oraz sprawy formalne. Oprócz tego świadczymy także pomoc dobroczynną w wymiarze stricte rzeczowym. W szczególności otaczamy opieką samotne matki i rodziny z problemami zdrowotnymi oraz osoby niezamożne – tłumaczył Grzegorz Nienartowicz, prezes fundacji.

Obchody Dnia Pomocy Humanitarnej mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy na świecie oraz przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tej dziedzinie. Dzień ten jest również okazją, aby wyrazić szacunek w stosunku do wszystkich pracowników humanitarnych ONZ i innych organizacji oraz uczcić pamięć tych, którzy pełniąc obowiązki, stracili życie.

BNO
Źródło fot.: gov.pl

Skip to content