Pierwszy weekend listopada na terenie Częstochowy i powiatu był stosunkowo bezpieczny. Na drogach miasta i regionu doszło do 43 kolizji – to mniej, niż w poprzednich weekendach.
W ciągu ostatnich trzech dni policja nie odnotowała żadnych wypadków drogowych z udziałem rannych lub ofiar.
– Policjanci ujawnili prawie 200 wykroczeń w ruchu drogowym. 80 z nich dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Trzech kierowców straciło swoje prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci ujawnili również dwóch kierujących, którzy wsiedli za kierownicę, nie posiadając do tego uprawnień. Niestety w ten weekend zatrzymano też aż siedmiu kierowców po spożyciu alkoholu – poinformowała podkom. Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Dla jednostek częstochowskiej Straży Pożarnej miniony weekend to 42 interwencje. W tych dniach strażacy wyjeżdżali do sześciu pożarów w Częstochowie oraz trzech w powiecie. Odnotowano również 30 miejscowych zagrożeń (16 w Częstochowie oraz 14 na terenie powiatu), a także trzy alarmy fałszywe.
– Miejscowe zagrożenia w dużym stopniu stanowiły interwencje związane z usuwaniem połamanych konarów drzew oraz prace związane z pandemią koronawirusa, takie jak np. dowóz na szczepienia. Mieliśmy też dwa pożary pustostanów – jeden w miejscowości Osina, a drugi w Częstochowie przy ul. Jaskowskiej – mówił st. kpt. Marcin Pudło, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
W czasie ostatniego weekendu dyżurni Straży Miejskiej w Częstochowie przyjęli blisko 90 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców miasta z prośbą o różne interwencje.
– Najwięcej zgłoszeń w ciągu ostatnich trzech dni dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych (łącznie 18 zdarzeń). W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego zaobserwowali cztery zdarzenia, które wymagały interwencji służb. Trzy z nich zrealizowali strażnicy miejscy, a jedna została przekazana policji. W sobotę strażnicy zabezpieczali wyścig IV Jurajski Super Sprint – tłumaczył Artur Kucharski, rzecznik prasowy częstochowskiej Straży Miejskiej.
„IV Jurajski SuperSprint”, który miał miejsce w sobotę 6 listopada, wymusił czasową zmianę organizacji ruchu w centrum Częstochowy. Tego dnia zmieniono także trasę kilku linii autobusów miejskich.
BNO