Weekend służb pod znakiem zimy

Fot. Straż Miejska w Częstochowie

W czasie weekendowego dyżuru Straż Miejska w Częstochowie odebrała od mieszkańców miasta 107 telefonicznych wniosków z prośbą o interwencje. W ciągu minionych trzech dni pracownicy do spraw monitoringu przeprowadzili trzy obserwacje, które wymagały podjęcia działań przez strażników.

Jednym z ważniejszych zadań funkcjonariuszy miejskich była kontrola pustostanów i pomoc osobom bezdomnym.

– W nocy z soboty na niedzielę częstochowscy strażnicy miejscy skontrolowali 24 miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne. Zastano 9 osób, którym wydano gorącą herbatę. W nocy z niedzieli na poniedziałek strażnicy miejscy skontrolowali 39 miejsc. Zastano 12 osób bezdomnych, którym wydano ciepłą herbatę oraz pożywienie – mówił rzecznik prasowy Artur Kucharski.

38 kolizji i jeden wypadek ze skutkiem śmiertelnym to bilans z dróg Częstochowy i powiatu odnotowany przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

– Policjanci zatrzymali osiem praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, nałożyli ponad 170 mandatów karnych za wykroczenia drogowe, zatrzymali pięciu kierujących, którzy kierowali pojazdami pomimo braku uprawnień oraz przebadali czterystu kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zatrzymując przy tym dwóch nietrzeźwych kierowców – wymieniał oficer prasowy podkom. Sabina Chyra-Giereś.

Pierwszy weekend lutego był pracowity także dla strażaków, którzy wyjeżdżali do 35 sytuacji zaistniałych na terenie miasta i powiatu.

– Zajmowaliśmy się gaszeniem pięciu pożarów, usuwaniem skutków 27 miejscowych zagrożeń oraz wyjechaliśmy do trzech fałszywych alarmów. Najtragiczniejszym zdarzeniem, przy jakim uczestniczyliśmy w miniony weekend, był wypadek samochodu osobowego z ciężarówką, powstały w piątek w miejscowości Skrzydlów w gminie Kłomnice. W wyniku wypadku śmierć poniósł kierowca osobówki – tłumaczył mł. bryg. Kamil Dzwonnik, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie.

Do wspomnianego wypadku doszło ok. godz. 9:50 przy ulicy Głównej w Skrzydlowie. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że 55-letni kierowca nie udzielił pierwszeństwa prawidłowo jadącej ciężarówce marki Scania, którą kierował 30-letni mężczyzna.

BNO