W piątek, 27 października, w częstochowskiej Auli Instytutu Niedziela, zostało zorganizowane spotkanie autorskie, którego gościem był prof. Wojciech Roszkowski, polski ekonomista, historyk, nauczyciel oraz autor nowego podręcznika „Historia i teraźniejszość”. Wydarzenie zgromadziło wielu gości, w tym przedstawicieli władz kościelnych oraz samorządowych.

Dla abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, tego typu spotkania są bardzo istotne. Pokazują bowiem, że wartości chrześcijańskie są reprezentowane nie tylko przez duchowych i Kościół, ale i ludzi świeckich:

– Ja to traktuje jako powrót do źródeł, dlatego, że taki historyk jak prof. Roszkowski jest nam potrzebny jak powietrze. Za sprawą jego działalności możemy ujrzeć świadectwo wiary. Dzisiaj rozmawialiśmy o zmaganiach dotyczących prawdy, ponieważ jest wokół nas wiele fałszerstw, wiele kłamstw. Zbyt długo milczeliśmy, a ten podręcznik „Historia i teraźniejszość” to świetny początek naszej debaty.

Prof. Roszkowski jest jednym ze stałych gości Niedzieli, lecz tak wielka frekwencja oraz zainteresowanie wieczornym spotkaniem była dla niego zaskoczeniem:

– Spotkania w Niedzieli zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, niemniej bardzo mi miło, że tak wiele osób przyjęło to zaproszenie. Liczę na ciekawą rozmowę, na to, że audytorium zdecyduje się wejść ze mną w dyskusję, podejmie trudne niekiedy tematy, zwłaszcza ostatnio.

Dla Mariana Florka, emerytowanego już redaktora częstochowskiej edycji Niedzieli oraz moderatora wieczoru autorskiego, spotkanie z prof. Roszkowskim ma także wymiar osobisty:

– Profesor Roszkowski był wielokrotnie na naszych pielgrzymkach, prowadził dla nas wykłady, służył wiedzą. Można powiedzieć, że to taki dobry duch i przyjaciel redakcji. Myślę, że wszyscy tutaj zgromadzeni docenią wiedzę historyka oraz zainteresują się jego optyką patrzenia na dzieje Polski oraz obecną sytuację w kraju.

Jedną z najnowszych prac prof. Roszkowskiego jest podręcznik pt. „Historia i teraźniejszość”, który spotkał się z głośną medialnie krytyką. Zdaniem samego profesora, krytyka była wyolbrzymiona oraz niezasadna:

Ja robię swoje i wydaje mi się, że przedmiot Historia i teraźniejszość jest bardzo ważny. Podręcznik napisałem najlepiej, jak potrafiłem i myślę, że powinien służyć młodzieży, niezależnie od wyników wyborów. Chodzi przede wszystkim o wykształcenie w młodych ludziach poczucia obywatelskiego. Żeby nauczyli się skąd czerpać rzetelną wiedzę na temat obecnych czasów. Nie z internetu, nie z wątpliwej jakości źródeł.

Po rozmowie goście mogli indywidualnie zamienić kilka słów z pisarzem oraz zdobyć jego książki wraz z dedykacją.

Spotkanie autorskie z prof. Roszkowskim, 27.10.2023

Skip to content