30 października w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie miała miejsce prezentacja wyjątkowego kalendarza, dedykowanego osobom ze spektrum autyzmu. Inicjatorem kalendarza, jak i wydarzenia było Stowarzyszenie Daj mi Czas.

WnętrzoSłowa to nazwa kalendarza. Jakie znaczenie się za nią kryje? Wytłumaczył Damian Drewniak – fotograf:

– WnętrzoSłowa to wszyscy ludzie, którzy są na tych zdjęciach. Zdjęcia, które znajdują się w kalendarzu to zewnętrzny obraz ich samych z perspektywy właśnie ich wnętrz. Próba pokazania tego, czego oni nie potrafią wyrazić słowami, czasami zachowaniem.

Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Daj mi Czas podkreślił, że kalendarz jest jednym z „owoców” większej inicjatywy:

– Nawiązuje do naszej akcji, którą organizujemy już od ponad dekadę z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, żeby zwracać uwagę na te osoby. Próbujemy przemycić wiedzę na temat tych osób, pokazać ich poprzez ten kalendarz.

Piotr Gruszka oraz Aleksandra Szettel-Gruszka to ambasadorowie projektu, jakim jest kalendarz WnętrzoSłowa. Były siatkarz zaznaczył, że inicjatywa ma pomóc w empatyczny sposób zrozumieć, z czym na co dzień borykają się osoby ze spektrum autyzmu:

– Myślę, że piękno zdjęć i ich bohaterów i wrażliwość, którą zobaczymy na tych zdjęciach uwrażliwia nas na tych ludzi. Uczy nas świadomości i wrażliwości, byśmy byli dla siebie bardziej życzliwi i wrażliwi.

Aleksandra Szettel-Gruszka wyjaśniła, jaki jest cel stworzenia kalendarzy oraz podpowiedziała, gdzie będzie można je nabyć:

Kalendarze zostały stworzone w szczytnym celu, by wspomóc stowarzyszenie. Będzie można je nabyć w Dobrym Roku, w Cafe Skrzynka i w Tadexie.

Stowarzyszenie Daj mi Czas działa od marca 2007 r. Powstało z inicjatywy nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka i rodziców uczniów uczęszczających do tej szkoły.

Celem stowarzyszenia jest inicjowanie i realizowanie różnych form opieki i pomocy osobom niepełnosprawnym, z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom. Od 2013 r. co roku, 2 kwietnia organizuje akcję „Zapal się na niebiesko dla autyzmu – Częstochowa”.

LN

Skip to content