Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMS-y z ostrzeżeniem o kolejnych przypadkach zakażeń wścieklizną. Zagrożone są zarówno zwierzęta dzikie, jak i te żyjące w domach rodzinnych.

Szczególne niebezpieczeństwo dotyczące zachorowań odnotowane zostało w województwie mazowieckim. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z siedzibą w Siedlcach – najwięcej zakażeń – aż 95 – potwierdzono u lisów wolno żyjących. Przypadki zakażeń potwierdzono również u zwierząt domowych. Choć największe zagrożenie wystąpieniem objawów wścieklizny notuje się na Mazowszu, sprawdzamy, jak sytuacja wygląda na terenie Śląska – a szczególnie w regionie częstochowskim. Więcej na ten temat mówi wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Smogorzewski:

– Wścieklizna jest chorobą bardzo podstępną, roznoszoną przez zwierzęta. Na terenie Częstochowy i okolic do tej pory nie odnotowaliśmy żadnych przypadków zgłoszenia wścieklizny. Prowadzimy bardzo pilną obserwację tych zwierząt. Dodatkowo prowadzimy też akcję szczepień. Wektorem przenoszenia wścieklizny są gryzonie oraz zwierzęta drapieżne – zwłaszcza lisy. Proszę uważać też na nietoperze.

Wścieklizna to śmiertelna choroba dla zwierząt i jedna z najgroźniejszych znanych człowiekowi. Rozwija się fazami, a jej widoczne objawy często wskazują na ostatni etap jej przebiegu. Więcej o wściekliźnie mówi lekarz weterynarii Olgierd Piotrowski:

– Klinicznie można wyróżnić 3 fazy tej choroby. Pierwszą jest faza melancholii, kiedy zmienia się zachowanie zwierzęcia. Pies, który do tej pory był bardzo spokojny, staje się agresywny. Zwierzę, które było nadpobudliwe, może zrobić się natomiast bardzo łagodny. Objawem są też rozszerzone źrenice. W fazie drugiej zwierzęta przestają się bać i zaczynają atakować ludzi. Podrażnia je hałas. Charakterystycznym objawem jest ślinienie się, światłowstręt oraz urojenia. Zwierzę przestaje jeść i pić. Ostatnią fazą są porażenia, a następnie śmierć.

Przypomnijmy, że właściciele psów zobowiązani są zaszczepić je na wściekliznę w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez nie trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Brak szczepienia psa stanowi wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.

ABK

Skip to content