Wspaniali ludzie, wspaniały wiek – Europejski Dzień Seniora

Młodzi duchem, z wielką wiedzą. O kim mowa? 20 października obchodzimy Europejski Dzień Seniora. To właśnie oni służą dobrą i sprawdzoną radą dla każdego, kto zapyta. Dziś jest ważny dla nich dzień.

Widok dziadka siedzącego w fotelu czytającego gazetę oraz szydełkująca obok niego babcia. Oboje spokojni, powolni i z niewielką ilością energii. To obraz, który jako pierwszy pojawia się w głowie, gdy myślimy o osobach starszych. Jednak czy to prawda? Jak się okazuje — bynajmniej! Wielu seniorów aktywnie spędza czas poza domem. Uczy się nowych rzeczy lub cieszy towarzystwem innych osób. Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek, opowiedziała o Częstochowskim Centrum Aktywności Seniora, wspominając, jak wiele interesujących i kreatywnych rzeczy osoby starsze mogą wykonywać podczas dnia w ośrodku:

-Częstochowskie Centrum Aktywności Seniora po godzinie 15:00 rozpoczyna swoją działalność dla seniorów z miasta. Na nasze zajęcia mogą przyjść seniorzy, którzy mieszkają w Częstochowie. Zapewniamy różne zajęcia aktywizacji. Mamy salę komputerową z 14 stanowiskami, gdzie seniorzy uczą się obsługi komputera. Jest również nauka języków obcych. Język angielski i język włoski. Działa również sekcja malarska, gdzie seniorzy uczą się podstaw malowania. Mamy sekcję teatralną, muzyczną, gdzie również można zrobić coś dla samego siebie. Już nawet wystawialiśmy jeden spektakl w starym kinie. Co seniorzy najbardziej lubią, są to spotkania w kawiarenkach i wtorki taneczne, gdzie przychodzą i mogą się zabawić czy potańczyć w swoim gronie. Tutaj powstają prawdziwe przyjaźnie. To jest miejsce, gdzie każdy z seniorów może przyjść i coś dla siebie zrobić, czyli przede wszystkim wyjść z domu.

Seniorzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, nie zawsze jednak mają taką możliwość we własnych domach. Gdzie więc jeszcze, oprócz Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniora, mogą spędzać miło i aktywnie czas? Wiele spotkań dla osób starszych organizuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, o czym szerzej powiedziała Paulina Gradek:

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prowadzi liczne działania na rzeczy osób starszych. Mają one różny charakter. Między innymi prowadzimy placówkę pomocową, całodobowy Dom Pomocy Społecznej, Dom z Misericordiae, który obejmuje swoją opieką 32 osoby starsze. Jak sama nazwa wskazuje, jest to Dom Pomocy Społecznej, a więc opieka jest tam sprawowana przez opiekunów, wychowawców, terapeutów zajęciowych przez 24 godziny na dobę. Nasi beneficjenci mają tu zapewnioną rehabilitację i zajęcia aktywizujące. To jest placówka tymczasowego pobytu dla seniorów, która cieszy się dobrą opinią i bardzo ciepłą atmosferą. Osoby starsze bardzo chętnie i aktywnie angażują się w miarę swoich możliwości zdrowotnych w zajęcia, które organizują im opiekunowie. Seniorzy oczywiście mają tutaj zapewnioną opiekę duchową i opiekę psychologiczną. Oprócz takich placówek całodobowych, jakim jest Dom Pomocy Społecznej, Caritas prowadzi również dzienny dom pobytu Senior+. To placówka funkcjonująca przez 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Tam również przynależy 30 osób starszych w wieku 60+. Przez cały okres funkcjonowania placówki, seniorzy mają zapewniony gorący posiłek obiadowy. Mają liczne zajęcia z opiekunami, warsztaty aktywizujące i wyjazdy integracyjne. Dzienny dom Senior+ jest taką szkołą dla osób starszych. To placówka, która tętni życiem i niektórzy seniorzy już od ponad kilku lat aktywnie uczestniczą w zajęciach. Bardzo mocno przywiązali się zarówno do naszej kadry, jak i do tych wszystkich zajęć, które dla nich organizujemy.

Dzień Seniora wypada raz w roku. Pamiętajmy jednak o nich nie tylko od święta. To osoby, które zasługują na naszą uwagę i troskę. Z okazji dzisiejszego święta, życzymy wszystkim seniorom spokojnego czasu i dobrze spędzonej drugiej młodości.

 

Foto.: gov.pl

Skip to content