Fot. czestochowa.slaska.policja.gov.pl

W Częstochowie ruszyła akcja „Wspólnie przeciwko przemocy”. Jest ona prowadzona z myślą o osobach doświadczających przemocy domowej lub będących jej świadkami. W czasie pandemii, kiedy zjawisko przemocy domowej może narastać, takie akcje są szczególnie potrzebne.

Pomysł kampanii powstał po badaniach przeprowadzonych przez Policję i MOPS wśród mieszkańców Częstochowy. Organizatorem akcji jest Komenda Miejska Policji w Częstochowie wspólnie z Politechniką Częstochowską, Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Główne cele kampanii przedstawia oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra-Giereś:

Rozpoczęta kilka dni temu kampania społeczna „Wspólnie przeciwko przemocy” ma przede wszystkim zmienić mentalność osób i społeczne stereotypy, które usprawiedliwiają sprawców. Działania Policji będą skierowane na akcje profilaktyczne. Będziemy uświadamiać co jest przemocą. Warto podkreślić, że przemoc to nie tylko zadawanie bólu fizycznego czy obelgi. To także niszczenie własności, zmuszanie do kontaktów seksualnych, dominacja jednej osoby nad drugą, zmuszanie kogoś do robienia rzeczy postrzeganych przez nią bądź niego jako poniżające.

W dobie pandemii stres, frustracja związana z utrzymaniem pracy, zmniejszeniem wynagrodzenia czy pracą zdalną lub ograniczenie spotkań z przyjaciółmi, przekładają się na zwiększenie zjawiska przemocy. Rzecznik Praw Obywatelskich coraz częściej odbiera alarmujące sygnały dotyczące osób zagrożonych przemocą domową. O akcji mówi również dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, Małgorzata Mruszczyk:

– Akcja jest konsekwencją zeszłorocznego wydarzenia „Wspólny dom, wspólna sprawa”. W związku z tym stwierdziliśmy, że warto rozpropagować informacje dotyczące przeciwdziałaniu przemocy wśród mieszkańców Częstochowy. Często jest tak, że ofiara nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest ofiarą przemocy. Uznaje ona taki stan na normalny. Chcemy żeby więcej nie dochodziło do takich sytuacji.

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy nie bój się poprosić o pomoc, jeżeli jesteś świadkiem znęcania poinformuj policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997.

KP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content