Współpracy Politechniki i przemysłu ciąg dalszy

We środę, 22 listopada w siedzibie Wydziału Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej, przy ulicy Dąbrowskiego 73, zostały zorganizowane targi pracy. Motto minionego spotkania to „przedsiębiorczość w dziedzinie nauk technicznych”. Podczas wydarzenia studenci oraz uczniowie szkół średnich mieli okazję zapoznać się nie tylko z ofertą edukacyjną Uczelni, ale i propozycjami pracy w specjalistycznych branżach.

Prof. Marek Warzecha, prorektor ds. Rozwoju Politechniki Częstochowskiej, zaznacza, że wtorkowe targi, tak jak niedawne otwarcie „Fabryki Pomysłów”, są częścią większego planu, który ma na celu promocje Uczelni, a także zwiększenie poziomu współpracy na linii studenci – pracodawcy: – Wszystkie działania mają swój cel nadrzędny, czyli promocja kierunków technicznych wśród młodych ludzi, studentów lub uczniów szkół średnich. Pokazujemy, że decydując się na tę ścieżkę edukacji, można realizować swoje pomysły, rozwijać się i wreszcie zapewnić sobie i rodzinie dobrobyt w przyszłości.

O samym wydarzeniu więcej mówi prof. Izabela Majchrzak-Kucęba, dziekan Wydziału Infrastruktury i Środowiska: – To wydarzenie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ nasi studenci często w ramach programu studiów nabywają kompetencje u pracodawców na praktykach. Cały czas pracodawcy pytają nas i szukają kontaktu z studentami. Więc myślę, że te warsztaty to taki pomost.

Jak zaznacza prof. Majchrzak-Kucęba, współpraca studentów oraz przedstawicieli przemysłu jest korzystna także dla Politechniki. Zdaniem władz Uczelni na tym „mariażu” mają wszyscy korzystać: – My potrzebujemy studentów, pracodawcy potrzebują pracowników. Jeżeli możemy być taką platformą, która spotyka te dwa środowiska, to bardzo się z tego powodu cieszymy. Osobiście byłam świadkiem wielu takich „mariaży”, gdzie studenci, pisząc pracę inżynierską, otrzymywali pomoc materiałową czy w postaci narzędzi ze strony swoich przyszłych pracodawców.

Czy w takim razie studenci coraz chętniej decydują się na studia techniczne? Niestety, prof. Warzecha uważa, że sytuacja jest z roku na rok coraz gorsza: – Niestety coraz mniej ludzi wybiera kierunki techniczne, co jest niekorzystne dla gospodarki tak krajowej, jak europejskiej. Jeżeli nawet ktoś myśli o wyjeździe za granicę, to warto wybrać kierunki techniczne, bo tam również jest niedobór studentów po takich kierunkach technicznych.

Jak przekonuje prorektor, warto studiować kierunki techniczne, m.in. ze względu na benefity finansowe. Specjaliści w przemyśle są obecnie bardzo poszukiwani: – Z mojej perspektywy, warto studiować kierunki techniczne. Mamy duże braki w przemyśle, dlatego zarobki w tej gałęzi gospodarki z roku na rok są coraz wyższe.

W targach uczestniczyli także przedstawiciele przemysłu. Jedną z wielu firm reklamujących się wśród studentów oraz uczniów była Klimas Wkręt-Met. O powodach swojej obecności mówi Marzena Mirecka, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej: – Chcemy troszkę studentów zapoznać z tym, co tak naprawdę produkujemy, jak mogą zacząć swoją karierę w naszej firmie. Chcemy ich przyciągnąć, pokazać, że warto dać szansę naszej branży, i jak wysokie zarobki mogą na nich czekać.

W spotkaniu poza studentami oraz uczniami szkół średnich uczestniczyły także firmy z regionu częstochowskiego reprezentujące różnego rodzaju branże, a także biura pośrednictwa pracy i ośrodki szkoleniowe i edukacyjne, w tym Politechnika Częstochowska.

Targi Politechnika, 22.11.2023

Skip to content