Wstrzymał słońce, ruszył ziemię, czyli obchody Roku Kopernikańskiego 2023

Fot. Radio Fiat

Urodził się w 1473 roku w Toruniu, zmarł 70 lat później, w roku 1543. Był astronomem, matematykiem, ekonomistą oraz lekarzem. Mowa o Mikołaju Koperniku, twórcy słynnej teorii heliocentrycznej, opisującej m.in. ruch ciał niebieskich, w której to planety krążą wokół słońca położonego wewnątrz układu słonecznego.

Rok 2023 ustanowiono Rokiem Mikołaja Kopernika, wiążąc go z 550. rocznicą urodzin oraz 480. rocznicą śmierci astronoma. Rok Mikołaja Kopernika jest obchodzony m.in. w VII Liceum Ogólnokształcącym, którego patronem jest wspomniany uczony. W ramach obchodów we wtorek, 26 września szkoła zorganizowała galę, która miała miejsce w Muzeum Pontyfikatu św. Jana Pawła II.

– Nasze liceum bardzo aktywnie włączyło się w obchody, podejmując szereg działań i inicjatyw upamiętniających naszego patrona. Dziś odbywa się gala, na której podsumowujemy podjęte działania oraz prezentujemy autorską sztukę poświęconą naszemu patronowi, według stworzonego przez nas scenariusza – mówił dyrektor liceum, Marcin Terka.

Miejsce, w którym odbyła się gala, nie było przypadkowe. W Muzeum poświęconym pontyfikatowi Jana Pawła II znajduje się medal, który przedstawia dwóch słynnych Polaków – św. Jana Pawła II oraz Mikołaja Kopernika.

– Jest to medal rocznicowy związany z Mikołajem Kopernikiem. Stanowi jeden z 27 tzw. medali annualnych (wydanych w Watykanie, w każdym roku pontyfikatu Jana Pawła II – przyp. red.) prof. Józefa Stasińskiego, który można zobaczyć w naszym muzeum. Wszystkich medali tego rzeźbiarza poświęconych św. Janowi Pawłowi II było 98 – powiedział Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.

Powiązań między św. Janem Pawłem II a Mikołajem Kopernikiem jest więcej. – Obie te postacie reprezentują wartości, które powinny być respektowane przez każdego: chodzi o wiarę i naukę – mówił bp Andrzej Przybylski i dodał: – Łączył ich Bóg i wiara. Nie możemy oderwać Mikołaja Kopernika od jego duchowych korzeni. Św. Jan Paweł II kojarzy mi się z Kopernikiem poprzez słynną encyklice Fides et ratio, naukowe zainteresowania oraz przez swoją własną osobę i całą rzeczywistość Kościoła. Jak pisał Papież Polak: wznosimy się do Nieba na dwóch skrzydłach: wiary i rozumu. Uważam, że obie te postacie występujące na medalu chcą pokazać nam te skrzydła. Wiara musi być mądra a rozum – wierzący i otwarty na nieskończoność.

Bp Andrzej Przybylski dodaje ponadto, że postać Mikołaja Kopernika jest mu bliska z kilku powodów.

– Tak samo, jak obecnie młodzi w szkole Kopernika w Częstochowie, tak samo i ja przed laty kończyłem liceum mające dokładnie tego samego patrona. Pamiętam, jak wychowawcy i profesorowie tej placówki wskazywali nam postać Mikołaja Kopernika, jako geniusza. Kojarzymy go w obliczu odkryć astronomicznych, ale należy też wiedzieć, że był zintegrowanym człowiekiem wielu pasji: lekarzem, ekonomem oraz duchownym, mającym niższe święcenia, zasiadającym w kapitule warmińskiej – dodał bp Andrzej Przybylski.

Podczas gali uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Wyświetlono również film, ukazujący wiedzę na temat astronoma w różnych krajach świata. Liceum zainaugurowało Rok Kopernikański 13 stycznia.

BNO

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Obchody Roku Kopernikańskiego 2023 w Muzeum Pontyfikatu św. Jana Pawła II

Skip to content