,,Wyłącz hejt – włącz szacunek” – konferencja w Politechnice

To właśnie w cyberprzestrzeni narodziło się zjawisko hejtu. Bez wątpienia najbardziej narażoną grupą są młodzi ludzie. Częstochowscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby uświadamiać i chronić przez skutkami nienawiści. Działania profilaktyczne są tutaj kluczowe.

Akcja „Wyłącz hejt – włącz szacunek” zorganizowana została m.in. przez Komendę Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Politechnikę Częstochowską. Jeden z uczestników panelu dyskusyjnego – asp. Kamil Sowiński – wyjaśnił, że hejt jest synonimem mowy nienawiści:

– Samo słowo hejt jest definicją mowy nienawiści, która znajduje się w sieci. Jest ukierunkowane właśnie na mowę nienawiści w sieci, w internecie, a my tę akcję kierujemy nie tylko do sieci. To jest główne miejsce, w które celujemy, ale też chcemy wspomnieć ogólnie o samej mowie nienawiści, która występuje także w świecie tym realnym, codziennym.

Asp. Sowiński zaznaczył, że mowę nienawiści szerzą zwykle osoby z problemami, które odreagowują w ten sposób. Często też hejt jest promowany przez osoby znane:

– Hejt może być kreowany przez osoby, które same są zranione, kiedyś doświadczyły jakichś trudnych przeżyć i w ten sposób odreagowują na przykład to, co przeżyły lub też stają się tymi agresorami, by same nie być atakowane. Z mojego punktu widzenia jako osoby, które prezentuje stronę prawa, nie do końca ma dla mnie znaczenie to, dlaczego to robimy, a to, aby te osoby, które właśnie stosują ten hejt, ścigać i karać, aby one właśnie dalej tego nie rozpropagowywały. Bo to jest dla nas najważniejsze. Tak prywatnie zupełnie to mogę powiedzieć, iż pewnie z wiele różnych stron tego hejtu i tych aspektów, dlaczego ci hejterzy to robią jest to też pewnie swego rodzaju moda wśród niestety młodych osób, która gdzieś zapanowała, bo patrząc choćby na różnego rodzaju organizacje sztuk walki, które powstają, które promują to hejtowanie wśród znanych osób, one się hejtują. Potem udają, dosłownie bym tak powiedział, że walczą w tych oktagonach, klatkach i w ten sposób zarabiają naprawdę niesamowite pieniądze. Jest to taka gra, robią to dla pieniędzy, natomiast dodatkowo sprawiają, że młodzież myśli, że to jest fajne, że to jest coś dobrego, że w ogóle to jest sposób jak zarobić pieniądze. Uważam, że nie powinno być takich miejsc, takich incydentów i nie ma znaczenia dlaczego ktoś to robi.

Konferencja ,,Wyłącz hejt – Włącz szacunek” odbyła się w 8 grudnia w Auli Wydziału Zarządzania. Oprócz asp. Sowińskiego wzięły w nim udział osoby reprezentujące różne środowiska i profesje. Głos zabrał m.in. Aleksander Klepacz – ambasador akcji, artysta, muzyk, Kuba Bociąga – podróżnik i wokalista zespołu Ampera, Marek Kopeć – specjalista w dziedzinie cyber-zagrożeń Dyskusję panelową prowadził Marcin Zegadło z Fundacji Eltrox Razem Bezpieczniej.

Fot.: KMP Częstochowa

Skip to content