Wystawa zdjęć o o. Tomzińskim dotarła do Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II

We wtorek 7 grudnia w Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II w Częstochowie otwarto wystawę fotograficzną, poświęconą o. Jerzemu Tomzińskiemu. Wystawę zdjęć Marcina Szpądrowskiego można było do tej pory oglądać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum zdradza jak to się stało, że wystawa przywędrowała z Jasnej Góry właśnie do Muzeum Pontyfikatu:

Skąd wystawa? No wiadomo, że osoby, które są tak znane, tak zacne i tak kochane przez Polaków, muszą znaleźć odbicie np. w filmach, znaczkach i kartkach pocztowych w zdjęciach. Pan Marcin Szpądrowski, który dzisiaj jest gospodarzem naszego spotkania, w części związanej ze zdjęciami. Cieszy nas, że ta druga odsłona wystawy, po Jasnej Gorze będzie u nas.

Marcin Szpądrowski opowiadając o wystawie i o dalszych planach ekspozycyjnych, podzielił się także swoimi wspomnieniami o o. Tomzińskim. Zdradził też, że godz. 16:00, o której odbywają otwarcia jego wystawy jest nieprzypadkowa, ponieważ właśnie o tej godzinie o. Jerzy miał w swoim planie dnia czas wolny:

Dzisiaj druga odsłona wystawy „O. Jerzy Tomziński – Niepodległy”. Pierwsza była planowana jako prezent urodzinowy dla o. Jerzego, ale jak on sam zwykł mawiać: „Światem rządzi Bóg „ i wystawa odbyła się w planowanym terminie ale jako hołd o .Jerzemu i taka jest też dzisiejsza odsłona. Planowana jest jeszcze trzecia odsłona, też w miejscu bliskim Ojcu, czyli w Przystajni – jego rodzinnej, ukochanej Przystajni, w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie wernisaż wystawy będzie 17 grudnia. Również o godz. 16:00, bo ta godzina była dopasowana do rytmu dnia o. Jerzego.

Podczas wernisażu miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie. Krzysztof Witkowski został nagrodzony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Aktu wręczenia dokonał wicewojewoda śląski Robert Magdziarz:

Medal jest nagrodą i podziękowaniem za stworzenie tak pięknego Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Ale także uznaniem działalności społecznej i charytatywnej dyrektora muzeum, Krzysztofa Witkowskiego. A przy okazji tak pięknej wystawy o naszym drogim Przeorze Tomzińskim, połączyliśmy te dwie uroczystości.

Wystawę zdjęć Marcina Szpądrowskiego będzie można oglądać w Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II do 16 grudnia. Następnie wystawa zostanie przewieziona do Gminnego Ośrodka Kultury w Przystajni, gdzie będzie dostępna do 30 grudnia.

Skip to content