Po raz 22. przez najbliższych kilka listopadowych dni Częstochowa obchodzić będzie Święto Muzyki. Wydarzenie wpisuje się w obchody wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych, które przypada 22 listopada. Corocznie święto, gromadzi tych, którzy w muzyce szukają i odnajdują Boga, który miłuje piękno.

Pomimo tego, że św. Cecylia jest jedną z bardziej znanych świętych, to wiemy o niej niewiele. O historii uznania jej jako patronki muzyków kościelnych mówi ks. Mateusz Ociepka z Ośrodka Muzyki Liturgicznej w Częstochowie:

W Średniowieczu uznano Cecyclię jako patronkę być może dlatego, że w aktach męczeństwa znaleziono wzmiankę, że gdy na weselu Cecylii grały instrumenty to ona w swoim sercu śpiewała hymny tylko Bogu. Sam fakt, że jest patronką muzyki kościelnej opiera się na tradycji. Myślę, że nie chodzi o jej wstawienncitwo pod względem muzycznym, tylko bardziej o wychwalanie Pana Boga poprzez grę na instrumentach.

W ramach obchodów Święta Muzyki odbywać się będą zarówno koncerty, jak i spotkania podczas liturgii. Co czeka na słuchaczy w programie pierwszych dwóch dni?:

Święto Muzyki rozpocznie się koncertem w wykonaniu Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej 1. i 2. stopnia w Częstochowie, na to wydarzenie serdecznie zapraszamy. Następnie w niedzielę odbędzie się koncert cecyliański również w wykonaniu Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.

We wtorek, czyli we wspomnienie św. Cecylii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze o godzinie 18:30 sprawowana będzie Msza św. w intencji muzyków kościelnych. Szczegółowy plan XXII Święta Muzyki można znaleźć na facebookowym profilu Ośrodka Muzyki Liturgicznej.

XXII Święto Muzyki

 

Skip to content