Z odwiedzinami w częstochowskich szkołach ponadpodstawowych

Nadeszła wiosna, a wraz z nią wielkimi krokami zbliża się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024. Uczniowie klas ósmych, którzy w maju przystąpią do egzaminów, w najbliższych tygodniach będą mogli odwiedzić częstochowskie licea i technika. Podczas organizowanych przez szkoły dni otwartych, ósmoklasiści dowiedzą się, co konkretne placówki im zaoferują. W najbliższy weekend, 24 i 25 marca bieżącego roku, swoje drzwi na kandydatów otworzą Techniczne Zakłady Naukowe im. Gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie.

Dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych, mgr. inż. Karol Kaczmarek, przybliżył sylwetkę szkoły:

Techniczne Zakłady Naukowe funkcjonują od 1946 roku. Mamy wieloletnią tradycję, kształcimy młodzież w siedmiu zawodach. Obecnie, do szkoły uczęszcza około 1500 uczniów i uczennic. Staramy się edukować młodych ludzi w taki sposób, żeby byli oni jak najlepiej przygotowani do dalszej edukacji. Ważne jest także, aby uczniowie rozwijali się pod kątem przyszłej kariery zawodowej.

Wiele osób uważa Techniczne Zakłady Naukowe za szkołę zdominowaną przez płeć męską. Rzeczywistość prezentuje się nieco inaczej. Mgr. Inż. Zbigniew Hantz, kierownik szkolenia praktycznego, dementuje mit o absencji dziewcząt  w szkole:
Większość uczniów rzeczywiście stanowią chłopcy, jednak dziewczęta również są obecne w naszej szkole. Najwięcej z nich kształci się na budownictwie, ale zainteresowaniem młodych pań cieszą się także kierunki takie jak technik mechanik lotniczy. Nie ma takiej specjalizacji, na której dziewcząt by nie było.

Mgr. Inż. Hantz przypomina, że istnieje możliwość odwiedzenia szkoły również w sobotę, 25 go marca:

Dawniej, dni otwarte odbywały się tylko w dni robocze. Młodzież przychodziła wówczas do szkoły oficjalnie i nieoficjalnie, ale ogólna frekwencja była duża – pojawiało się około 1000 osób. Niedawno wprowadziliśmy dni otwarte w soboty. Na początku nie wiedzieliśmy, czy ktokolwiek się pojawi. Jednakże, sobota okazała się strzałem w dziesiątkę – odwiedzają nas wtedy uczniowie z rodzicami, nie tylko z Częstochowy.

Samorząd Uczniowski Technicznych Zakładów Naukowych jest aktywnie zaangażowany w organizację marcowego wydarzenia. Hubert Kozak, zastępca przewodniczącej szkoły, zdradził, co czeka na zainteresowanych ósmoklasistów:

W tym roku, na dni otwarte przygotowaliśmy przede wszystkim stanowiska kierunkowe, przy których nasi uczniowie i nauczyciele przedstawiać będą dane specjalizacje na podstawie żywych przykładów. Przygotowaliśmy również liczne konkursy, w których nagrodami będą szkolne gadżety. Osoby które przyjdą, mogą liczyć na oprowadzenie po budynku szkoły i zapoznanie się z historią placówki. TZN jest miejscem, gdzie dużo uczniów angażuje się w dni otwarte. Inicjatywa nie jest stanowiona jedynie przez dyrekcję, ale także przez społeczność uczniowską. Kolokwialne „żywe dotknięcie” szkoły jest bardzo pomocne przy wyborze kolejnej placówki edukacyjnej.

Wiele uczniów i uczennic doskonale pamięta moment, kiedy to oni sami chodzili po szkołach średnich, szukając dla siebie idealnego miejsca:
Co prawda, dni otwarte w których brałem udział były dość dawno, ale z pewnością jest to niezapomniane wydarzenie. Już wówczas przeczuwałem, że to jest szkoła, którą wybiorę. Starsi uczniowie byli wtedy bardzo pomocni, co przydało się podczas szukania sal w budynku lub nauczycieli.

Wszystkich ósmoklasistów serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tegoroczną ofertą częstochowskich szkół ponadpodstawowych.

Fot. TZN Częstochowa

A.O

Skip to content