Wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich podopiecznych oraz pracowników Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej było czwartkowe (13 grudnia) spotkanie z metropolitą częstochowskim abp. Wacławem Depo, który z opłatkiem i bożonarodzeniowym przesłaniem odwiedził ich w siedzibie hospicjum przy ul. Krakowskiej. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, a następnie uczestnicy, łamiąc się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia. Abp Wacław Depo podkreślał istotę niesienia radosnej nowiny właśnie w takim miejscu jak hospicjum:
– Wiara nie jest tylko sprawą prywatną, jak się nieraz to określa, ale jest sprawą osobistą. A tam, gdzie jest osoba, tam musi być obecna również druga osoba, żeby podzielić się tym, co jest nadzieją i radością wypływającą z wiary właśnie w tajemnicy Syna Bożego, który przyszedł, aby nas zbawić, a nie po to, żeby ten świat był jeszcze bardziej skomplikowany przez jakąś niezgodę czy nienawiść. Dlatego cieszę się, że mogę dzisiaj wejść w taką społeczność, która na co dzień jest już na pewnym boku, żeby im powiedzieć, że wartość i niepowtarzalność ich życia jest nie tylko wobec Boga, ale też wobec ludzi, że oni muszą jeszcze w ten, czy inny sposób wykrzesać z siebie jakąś iskrę nadziei po to, żeby ten świat był bardziej sensowny, bardziej logiczny. Dlatego to ich cierpienie czy ich modlitwa jest bardzo potrzebna i Ojczyźnie i światu.
Radości ze spotkania z pasterzem archidiecezji w tak wyjątkowym okresie nie ukrywała prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Anna Kaptacz:
– Dzisiaj mamy wyjątkowy dzień, ponieważ zaczynamy, mimo, że mamy Adwent, świętować Boże Narodzenie. Dzisiaj składamy bożonarodzeniowe życzenia, dzisiaj łamiemy się opłatkiem i dzisiaj przyjmujemy to, co daje nam nowy rok. Pragniemy czerpać z Ducha Świętego to, co możemy otrzymać od niego. Chcemy, żeby w naszych sercach, zarówno pracowników, jak i pacjentów, ten Duch Święty był żywy i żeby pomagał nam w opiekowaniu się nad pacjentami, ale także, żeby pacjentom pomagał przeżywać tę chorobę i czerpać z tego okresu choroby to, co można uzyskać.
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej powstało w 1993 roku, jako zrzeszenie ludzi pragnących nieść holistyczną i wielodyscyplinarną pomoc i opiekę cierpiącym w terminalnym okresie chorób przewlekłych i nieuleczalnych. W obecnych czasach, kiedy ludzi potrzebujących i cierpiących próbuje się pozostawić poza marginesem życia – ma to szczególne znaczenie i stanowi swoiste wyzwanie dla osób decydujących się przynosić pomocną dłoń i ulgę w cierpieniu. Opieka hospicyjna i paliatywna spełnia humanistyczną rolę w społeczeństwie wobec osób chorych, często samotnych i pozostawionych samym sobie.

ZD

Skip to content