W czwartek, 21 marca przy przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Kiedrzyńskiej odbył się briefing prasowy zorganizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Tematem spotkania było bezpieczeństwo przy przejazdach kolejowych.

Działania odbywają się na terenie całego kraju. Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przedstawiła, na czym polega akcja:

– Dzisiaj jest pierwszy dzień wiosny, dlatego pod hasłem nie ma wagarów od bezpieczeństwa. Ambasadorzy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju, oprócz Częstochowy, to także w Łodzi, Poznaniu i Malborku, prowadzą działania. Działania kolejarzy to dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych. Kierowcy dostają ulotki i informacje, jak bezpiecznie przekraczać tory i czym jest żółta naklejka, która w przypadku niespodziewanego zdarzenia na przejeździe może uratować życie.

Przy sytuacjach zagrażających życiu trudno jest logicznie myśleć. Spanikowanym, na przejazdach kolejowych kierowcom z pomocą przychodzi „żółta naklejka”. Jak z niej skorzystać wyjaśnia Ewa Płonka, zastępca dyrektora ds. eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie:

– Już od kilku lat zajmujemy się tą akcją, mianowicie od 2018 roku na przejazdach i Żółtą Naklejkę naklejamy na krzyżach św. Andrzeja od drugiej strony i na napędach tutaj rogatkowych. Jeśli np. wjeżdża kierujący pojazdem, zepsuje mu się pojazd albo coś się stanie, utknie na tym przejeździe albo osoba idąca np. obok i widzi, że coś się stało na przejeździe, to wtedy dzwoni na telefon 112 i korzysta z tej żółtej naklejki. W jaki sposób? To jest taki dziesięciocyfrowy numer, który informuje pani operatorka na tym telefonie 112, że ona wie, gdzie ma zadziałać i zadzwonić na przykład w celu ograniczenia prędkości albo w celu zamknięcia toru jeśli jest poważna sprawa.

Inspektor Dariusz Duda z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach przedstawia, jak powinniśmy się zachować w sytuacji, w której utknęliśmy między rogatkami:

– Naczelną zasadą w przypadku, kiedy samochód zostanie zamknięty pomiędzy rogatkami, mówiąc wprost, utknie na przejeździe kolejowo-drogowym, naczelną zasadą jest jak najszybciej opuścić pojazd, najlepiej próbować z nim odjechać. Jeśli pojazd jest niesprawny, po prostu wyłamujemy rogatkę, bądź pozostawiamy pojazd i opuszczamy teren przejazdu kolejowego, korzystamy z żółtej naklejki. Jeśli jest oczywiście możliwość zjechania z samochodem, wyłamujemy rogatkę, zjeżdżamy samochodem z przejazdu.

W czwartek w Częstochowie dla czekających na bezpieczny przejazd kierowców przygotowane zostały drobne upominki. W nich znalazły się gadżety, które mają na celu poszerzanie świadomości o bezpieczeństwie w rejonie torów.

Skip to content